EU navrhne jednostranné snížení emisí CO2 o 20 pct -zdroj (OPAK.)

09.01.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Evropská komise chce navrhnout, aby členské země Evropské unie (EU) do roku 2020 jednostranně snížily objem emisí oxidu uhličitého o 20...

...procent oproti úrovni z roku 1990, uvedl v pondělí představitel EU.

Exekutiva EU hodlá rovněž vyzvat vyspělé země světa, aby ve stejném časovém limitu snížily emise CO2 o 30 procent. EU je přitom odhodlána svá omezení prohloubit, pokud jim dostojí i ostatní země, dodal představitel EU. Tento nejmenovaný činitel se podílel na tvorbě energetické směrnice bloku, jež má být zveřejněna ve středu.

Evropská unie usiluje o vůdčí roli v boji proti klimatickým změnám, ačkoli několika členským zemím EU se dosud nepodařilo splnit stávající závazky vyplývající z Kjótského protokolu, jenž omezuje emise takzvaných skleníkových plynů.

Zástupci evropského průmyslu se obávají, že konkurence ve Spojených státech a dalších předních ekonomikách světa je nespravedlivě zvýhodněna, neboť příslušné vlády se odmítají připojit k závaznému programu omezování emisí.

Snahou navrhované Energetické politiky pro Evropu je snížit podíl elektrické energie získávané z plynu, uhlí a jádra a zvýšit využití obnovitelných zdrojů.

Evropská komise zvažuje, že by Evropská unie mohla do roku 2020 získávat 20 procent spotřeby elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Francie se obává, že by to způsobilo značné obtíže jejímu energickému sektoru, jemuž dominují jaderné elektrárny.

VÍCE KONKURENCE

Přední činitelé EU v pondělí projednávali tuto široce pojatou strategii s tím, že v poslední fázi se v diskusi zaměřili na opatření, jež by největší energetické firmy v Evropě vystavila větší konkurenci.

Návrh energetického plánu, jejž agentura Reuters získala minulý týden, ukazuje, že exekutiva EU zamýšlí navrhnout například "rozvázání vlastnictví". To by po výrobcích energie požadovalo, aby prodali své podíly v distribučních firmách.

Francie a Německo s rozbitím svých velkých energetických firem nesouhlasí. Druhá varianta nabízí podnikům veřejných služeb, aby si ponechaly vlastnictví distribuce s tím, že se vzdají manažerské kontroly.

Evropská komisařka pro otázky hospodářské soutěže Neelie Kroesová v pondělí potvrdila svou podporu pro tvrdá opatření, jež by měla zlomit dominantní pozici velkých elektrárenských koncernů ve většině evropských zemí.

"Rozvázání vlastnictví je nejlepší odpověď i lék na potíže, jimž čelíme," řekla Kroesová.

V Evropské komisi se stále debatuje o tom, do jaké míry se exekutiva EU přikloní k některému návrhu ohledně vlastnictví distribučních kanálů, uvedl mluvčí komise.

"Bude z čeho vybírat, otázkou zůstává, do jaké míry bude něčemu dána přednost," řekl mluvčí.

Předseda komise José Manuel Barroso, jenž potřebuje k zisku druhého funkčního období souhlas Francie i Německa, se podle zdrojů z politického zákulisí pravděpodobně s těmito zeměmi do křížku nepustí.

Zpráva poukáže na výhody jaderné energie jako způsobu, jímž by Evropská unie mohla snížit objem emisí a zmírnit dopad volatilních cen energií. Na členských zemích však podle návrhu bude, aby se rozhodly, zda chtějí jádro využít.

((Přeložil: Robert Müller; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: robert.muller.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))

[BRUSEL/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK