"Stačí koupit za 50 korun sprej proti vysokofrekvenčnímu rušení a nastříkat ho na přední sklo," řekl deníku odborník na moderní technologie Jiří Nápravník, jenž prý tento způsob vyzkoušel v provozu na dálnici D8.
Celní správa, která výběr mýtného denně kontroluje prostřednictvím 25 vozů se speciální technikou, si ale údajně s těmito hříšníky poradí. "Poznáme, že vozidlo s námi nekomunikuje, a můžeme ho zastavit," řekl deníku mluvčí celníků Karel Barták. Řidiči pak hrozí na místě pokuta 5000 korun, ve správním řízení až půl milionu korun.
Celníci to ale zřejmě budou mít složité, píše deník s odvoláním na právníka Zdeňka Svátka. "Musí zajistit takové důkazy, aby bylo nezpochybnitelné, že šlo o úmysl," cituje deník právníka.
O snaze některých řidičů vyhnout se placení mýtného upravením palubní jednotky informovala v pondělí televize Prima. Nepoctiví šoféři údajně obalují alobalem zařízení, která mají ve vozidle, a tím znemožní, aby vůz zaregistrovala mýtná brána.
Tento návod, který podle televize koluje na internetu, ale provozovatel mýtného systému označil za nesmyslný. "Náš koncept, tak jak je navržen, je prakticky nemožné obcházet nějakými podvody," řekl televizi generální ředitel Kapsche Karel Feix. Podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky lze takový návod považovat za veřejné podněcování k nedodržování zákona, což může být trestný čin.
K pondělku přistihli celníci 353 řidičů kamionů, kteří řádně neplatili elektronické mýtné. Celková výše dosud uložených pokut je 456.500 korun, deset případů celníci postoupili ke správnímu řízení.