...centrální banky, ale zřejmě i pod její aktuální prognózou.
Podle analytiků tak vývoj inflace hovoří pro nejbližší měsíce pro ponechání úrokových sazeb na nejnižší úrovni v Evropské unii.
Český statistický úřad v úterý oznámil, že během prosince stoupla cenová hladina o 0,2 procenta, což posunulo meziroční inflaci na 1,7 procenta z listopadových 1,5 procenta.
Analytici čekali meziměsíční stagnaci cen, překvapil je proto nárůst v oddíle potravin o 1,1 procenta odrážející zdražení čerstvé zeleniny během zimních měsíců.
I tak je však meziroční růst cen nejmírnější za poslední tři roky.
Výsledky tak jen potvrdily fakt, který centrální banka již dlouho registruje: ačkoli ekonomika roste zhruba šestiprocentním tempem, inflace se drží nejen pod tříprocentním středem jejího inflačního cíle, ale i pod spodní hranicí tolerančního pásma.
"Česká národní banka bude reagovat snížením inflační prognózy (v lednu) a oddálením zvyšování úrokových sazeb. Prosincovou inflaci centrální banka podstřelila minimálně o 0,5 procentního bodu," uvedl Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank.
Aktuální vývoj proto podle ekonomů podrží klíčovou dvoutýdenní repo sazbu České národní banky (ČNB) ještě několik měsíců na současných 2,50 procenta.
"Vzhledem k (silnému) kursu koruny je v sázce i dubnový termín zvýšení sazeb," řekl David Marek, hlavní ekonom Patria Finance, s odkazem na hlavní protiinflační faktor v české ekonomice.
Aktuální kurs koruny proti euru 27,575 , který je pouze o 0,7 procenta slabší proti historickému rekordu, totiž tlumí ceny dováženého zboží. Také kurs 21,151 za dolar je 2,7 procenta pod rekordem.
Začátkem letošního roku se však inflace bude šplhat směrem ke 3 procentům vlivem zdražení cen elektřiny, tepla, nájemného nebo vody, očekávají analytici.
REKORDNÍ DOVOZY I VÝVOZY
Dříve nebo později v tomto roce bude muset centrální banka přitvrdit měnovou politiku s tím, jak se čeká tlak na růst cen ze strany domácí poptávky.
Od prvního loňského čtvrtletí se začala mezi tahouny ekonomiky objevovat domácí spotřeba podpořená nárůstem reálných mezd, výhledem slabé inflace a rekordně nízkými úroky.
Investoři podle sazeb peněžního trhu předpokládají, že úrokové sazby stoupnou ve druhém čtvrtletí.
Chuť nakupovat dokládá i rekordní hodnota dovozů za listopad zveřejněná v údajích o zahraničním obchodě.
Na historických maximech byl také objem exportů, obchod proto skončil s přebytkem 6,4 miliardy korun v porovnání s přebytkem 2,5 miliardy před rokem, oznámil ČSÚ v separátní zprávě.
Výsledek téměř dvojnásobně překonal odhady analytiků.
"Za zlepšováním (obchodní) bilance ve druhé polovině roku stojí především zklidnění a následný pokles cen komodit, což se projevuje menší zátěží dovozů v oblasti paliv," uvedl Jan Vejmělek, analytik Komerční banky.
"Pro korunu je pozitivní, že exporty neztrácejí svou dynamiku," dodal.
Přebytek obchodu od začátku roku činí zatím rekordních 50,5 miliardy korun, v prosinci jej však zřejmě zatížily vysoké dovozy zboží před Vánoci.
PRO DATA V KOSTCE O INFLACI KLIKNĚTE NA [ID:nVOD928562]
PRO DATA V KOSTCE O ZAHR.OBCHODU KLIKNĚTE NA [ID:nKOR929341]
((Autorka: Petra Vodstrčilová; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: petra.vodstrcilova.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]