VERZE 2-Prosincová inflace pod prognózou odkládá růst sazeb

09.01.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

(přidává komentář České národní banky v 7.odstavci)...

...

České spotřebitelské ceny v prosinci sice stouply o něco více, než čekal trh, meziroční inflace se však držela nejen hluboko pod cílem centrální banky, ale i pod její aktuální prognózou.

Podle analytiků tak vývoj inflace hovoří pro nejbližší měsíce pro ponechání úrokových sazeb na nejnižší úrovni v Evropské unii.

Český statistický úřad v úterý oznámil, že během prosince stoupla cenová hladina o 0,2 procenta, což posunulo meziroční inflaci na 1,7 procenta z listopadových 1,5 procenta.

Analytici čekali meziměsíční stagnaci cen, překvapil je proto nárůst v oddíle potravin o 1,1 procenta odrážející zdražení čerstvé zeleniny během zimních měsíců.

I tak je však meziroční růst cen nejmírnější za poslední tři roky.

Výsledky tak jen potvrdily fakt, který centrální banka již dlouho registruje: ačkoli ekonomika roste zhruba šestiprocentním tempem, inflace se drží nejen pod spodní hranicí jejího tolerančního pásma inflačního cíle, ale i pod aktuální, říjnovou prognózou.

"Prosincový údaj dle očekávání dále zvýraznil odchylku cenového vývoje od stávající prognózy... v meziročním pohledu (inflace) zakončila rok o 0,7 až 0,8 procentního bodu pod prognózou," uvedla ČNB v prohlášení.

Pro analytiky má komentář centrální banky jasnou interpretaci:

"Česká národní banka bude reagovat snížením inflační prognózy (v lednu) a oddálením zvyšování úrokových sazeb," uvedl Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank.

Aktuální vývoj proto podle ekonomů podrží klíčovou dvoutýdenní repo sazbu České národní banky (ČNB) ještě několik měsíců na současných 2,50 procenta.

"Vzhledem k (silnému) kursu koruny je v sázce i dubnový termín zvýšení sazeb," řekl David Marek, hlavní ekonom Patria Finance, s odkazem na hlavní protiinflační faktor v české ekonomice.

Aktuální kurs koruny proti euru 27,590 , který je pouze o 0,7 procenta slabší proti historickému rekordu, totiž tlumí ceny dováženého zboží. Také kurs 21,183 za dolar je 2,7 procenta pod rekordem.

Začátkem letošního roku se však inflace bude šplhat směrem ke 3 procentům vlivem zdražení cen elektřiny, tepla, nájemného nebo vody, očekávají analytici.

REKORDNÍ DOVOZY I VÝVOZY

Dříve nebo později v tomto roce bude muset centrální banka přitvrdit měnovou politiku s tím, jak se čeká tlak na růst cen ze strany domácí poptávky.

Od prvního loňského čtvrtletí se začala mezi tahouny ekonomiky objevovat domácí spotřeba podpořená nárůstem reálných mezd, výhledem slabé inflace a rekordně nízkými úroky.

Investoři podle sazeb peněžního trhu předpokládají, že úrokové sazby stoupnou ve druhém čtvrtletí.

Chuť nakupovat dokládá i rekordní hodnota dovozů za listopad zveřejněná v údajích o zahraničním obchodě.

Na historických maximech byl také objem exportů, obchod proto skončil s přebytkem 6,4 miliardy korun v porovnání s přebytkem 2,5 miliardy před rokem, oznámil ČSÚ v separátní zprávě.

Výsledek téměř dvojnásobně překonal odhady analytiků.

"Za zlepšováním (obchodní) bilance ve druhé polovině roku stojí především zklidnění a následný pokles cen komodit, což se projevuje menší zátěží dovozů v oblasti paliv," uvedl Jan Vejmělek, analytik Komerční banky.

"Pro korunu je pozitivní, že exporty neztrácejí svou dynamiku," dodal.

Přebytek obchodu od začátku roku činí zatím rekordních 50,5 miliardy korun, v prosinci jej však zřejmě zatížily vysoké dovozy zboží před Vánoci.

PRO DATA V KOSTCE O INFLACI KLIKNĚTE NA [ID:nVOD928562]

PRO DATA V KOSTCE O ZAHR.OBCHODU KLIKNĚTE NA [ID:nKOR929341]

PRO PLNÉ ZNĚNÍ KOMENTÁŘE ČNB KLIKNĚTE NA [ID:nVOD943128]

((Autorka: Petra Vodstrčilová; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: petra.vodstrcilova.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK