Výměna zastaralých technologií za výkonnější typy však z dlouhodobého hlediska přispívá ke zvyšování produkce Dukovan. V minulém roce díky tomu elektrárna dodala do sítě nejvíce energie za 21 let svého provozu.
Starší ze dvou českých jaderných elektráren je stále největším zdrojem elektřiny v zemi. Jihočeský Temelín má sice vyšší instalovaný výkon, ale jeho provoz stále brzdí technické problémy. V minulém roce dodal do sítě 12,02 miliardy kWh elektřiny.
Celkem z obou elektráren pochází 31 procent veškeré elektřiny v Česku. Vyšší podíl jaderné energie má ve světě asi desítka zemí. Například ve Francii produkují jaderné reaktory skoro čtyři pětiny elektrického proudu. Naopak v Číně či v Indii to v uplynulých letech bylo pouze několik procent. Mezi 400 reaktory ve světě, které jsou stejného typu jako v Dukovanech, patří dukovanské mezi pětinu nejlépe provozovaných, uvedl Linhart.
V Dukovanech se díky modernizaci zařízení bude výroba proudu v nejbližších letech ještě zvyšovat. Během šesti let by instalovaný výkon dukovanské elektrárny měl stoupnout z původních 1760 megawattů k 2000 megawattům, které má mladší Temelín. Přispívá k tomu především postupná výměna částí turbín.
Výkon prvního ze čtyř dukovanských bloků by se měl poprvé přiblížit k 500 megawattům v roce 2009, turbíny v dalších blocích pak mají být modernizovány vždy po roce. "Následovat bude rekonstrukce generátorů a transformátorů, abychom ten výkon mohli přenést do sítě," podotkl Linhart.
Společnost ČEZ zahájila zásadní investice do obnovy Dukovan v roce 2001. Jen obměna systému kontroly a řízení, která bude kompletně ukončena v roce 2015, bude stát kolem 12 miliard korun. Díky modernizaci by elektrárna mohla být v provozu až 60 let, tedy asi o třetinu déle, než se původně předpokládalo.
V Dukovanech pracuje 1150 zaměstnanců ČEZ. Dalších 600 až 1200 pracovníků v areálu patří dodavatelským a servisním firmám.