Severomořská ropa Brent se poprvé od listopadu 2005 dostala pod 54 dolarů za barel. Ve 13:45 SEČ oslabila o 1,86 dolaru na 53,74 USD za barel, rovněž nejníže za rok a půl.
Teplo na severovýchodě USA prudce snížilo poptávku po topném oleji v regionu, kde se toto palivo spotřebovává nejvíce na světě. Teplé počasí tak zastínilo zprávy z Evropy, kde Rusko zastavilo vývoz ropy do Běloruska kvůli sporu o ceny a cla.
Od začátku roku již ceny ropy klesly o 11 procent, a to znepokojilo členy ropného kartelu OPEC. Vedení organizace proto nyní diskutuje s členskými státy o dalším možném snížení těžebních limitů, řekl dnes zástupce Spojených arabských emirátů.
"V New Yorku je příliš teplo, v Central Parku si lidé užívají slunce," řekl agentuře Reuters manažer komoditních transakcí společnosti Sumitomo Corp. O víkendu byla v New Yorku teplota téměř 19 stupňů nad dlouhodobým normálem. Podle meteorologů bude tento týden poptávka po topném oleji v USA zhruba o třetinu nižší, než je běžné.
Ropný trh se obává také dalšího odlivu peněz v souvislosti s možnými ztrátami spekulativních hedgeových fondů. Ty byly v minulých letech tahouny prudkého růstu na rekordní maxima, v novém roce však zatím na trhu své pozice neobnovují.
Investoři se obávají, že boom trhů komodit by kvůli tomu již mohl skončit, zejména pod tlakem útlumu americké ekonomiky. V pondělí klesly hlavní globální komoditní indexy nejníže za zhruba dva roky.
Mírné počasí již v pondělí večer připravilo ropu o dočasný cenový nárůst způsobený sporem Ruska s Běloruskem. Ruský ropovodní monopol Transněfť zastavil dodávky do ropovodu Družba, který vede do pěti zemí střední Evropy a nyní v Moskvě jedná běloruská delegace o řešení situace. Mezinárodní agentura pro energii dnes uvedla, že ropný trh v Evropě situaci zvládne.