Ruská produkce ropy by se mohla omezit, říká Putin

09.01.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý uvedl, že by Rusko, druhý největší vývozce ropy na světě, mohlo omezit produkci....

...

Moskva tak naznačila odhodlání donutit Minsk k ústupkům ve sporu o tranzit černého zlata přes Bělorusko, v jehož důsledku vyschly dodávky do Evropy.

S tím, jak se po celé Evropě projevil dopad dvoudenního zavření ropovodu Družba, nařídil Putin své vládě, aby projednala případná omezení produkce ruských ropných firem.

Ruský prezident chce, aby vládní představitelé "s ruskými společnostmi projednali možnost omezení produkce ropy v souvislosti s potížemi, jež pramení z tranzitu přes Bělorusko".

Evropská unie vyzvala Rusko a Bělorusko, aby vyřešily roztržku, jež v neděli zastavila dodávky do Polska a Německa a později i na Slovensko a do Maďarska a Česka.

"Není přípustné, aby dodavatelé nebo tranzitní země jednali bez konzultací. Samozřejmě se nás to dotýká," řekl předseda Evropské komise José Manuel Barroso na návštěvě v Berlíně.

Německá kancléřka Angela Merkelová se připojila. "Poškozuje to důvěru, zároveň se komplikuje budování spolupráce založené na důvěře," uvedla Merkelová, jejíž země dováží přes Družbu pětinu své spotřeby ropy.

"ZLODĚJINA"

Moskva v pondělí uvedla, že ji k zavření Družby přiměl nelegální odběr ropy ze strany Běloruska, jež tak hodlalo pokrýt poplatky za tranzit zavedené minulý týden.

Místopředseda běloruské vlády Andrej Kabjakov přicestoval do Moskvy za svým ruským protějškem, ale nepodařilo se mu zahájit jednání.

"Ruská strana nám řekla..., že ještě nejsou připraveni jednat," řekl v Moskvě první náměstek běloruského ministra hospodářství Vladimir Najdunov.

Obě země by měly podle analytiků brzy dosáhnout kompromisu, nechtějí-li utrpět vážné ekonomické ztráty.

"Struktura ruských exportních ropovodů neposkytuje alternativu za objem dodávaný do Evropy přes Družbu, a proto je nutné dosáhnout vzájemně přijatelné dohody," uvedla makléřská společnost Aton.

Ruské firmy rovněž vyvinou tlak na oba státy, aby nalezly kompromis, dodal Aton. Obchodník z velké evropské firmy očekává, že některé společnosti začnou vyhlašovat "force majeure" - neschopnost dostát exportním závazkům - nebude-li do čtvrtka, respektive pátku dosaženo kompromisu.

((Přeložil: Robert Müller; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: robert.muller.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))

[MOSKVA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK