Vytěsňování akcionářů je nadále možné, ÚS nerozhodl

10.01.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 10. ledna (ČTK) - Majoritní vlastníci mohou nadále vytěsňovat ze společností menšinové akcionáře. Ústavní soud (ÚS) dnes nerozhodl ve sporu o údajnou protiústavnost části obchodního zákoníku, která transakci přezdívanou squeeze-out umožňuje. Jednání odročil na neurčito, neboť den před zasedáním pléna obdržel od dvou soudkyň Městského soudu v Praze, které navrhují zrušení sporných ustanovení, doplňující informace. Zatím je nestačil prostudovat.

"Přišlo nám poměrně obsáhlé podání, které bylo distribuováno až v odpoledních hodinách, takže ostatní účastníci řízení se s ním nemohli seznámit a dostatečný časový prostor neměli ani soudci Ústavního soudu. Soud samozřejmě bude návrhy řešit, myslím, že to bude v dohledné době," řekla ČTK soudkyně zpravodajka Vlasta Formánková. Doplnila, že soud dostal návrh na zrušení sporných ustanovení také od skupiny senátorů a vede jej pod samostatnou spisovou značkou.

Podle novely, která vstoupila v platnost v roce 2005, mohou k vyplacení menších akcionářů přistoupit držitelé devadesátiprocentní majority ve firmách. Možnosti transakce dosud podle dostupných údajů využilo přinejmenším 250 firem, mnohdy i proti vůli menších akcionářů, kteří si stěžují na nízké ceny vyplácené za akcie. Majoritní vlastníci při vytěsňování akcionářů vynaložili již více než deset miliard korun.

Podle navrhovatelek z Městského soudu v Praze obchodní zákoník poškozuje menšinové akcionáře, kteří se proti vytěsnění mohou jen těžko bránit a přicházejí o svůj majetek. "Je porušen ústavní pořádek, mezinárodní normy. Dochází k potlačení a odejmutí zákonných práv," řekla ČTK soudkyně Zuzana Ciprýnová.

Normu před Ústavním soudem hájil jako zástupce Poslanecké sněmovny její místopředseda Vojtěch Filip (KSČM). Sám však připustil, že zákon nepodpořil a nesouhlasí s ním. "Nikdo nepochybuje o tom, že jde o způsob vyvlastnění, jinak to nazvat nelze," uvedl Filip. Poslanci však podle něj jednali "v dobré víře, že věc je v souladu s ústavou". Připomněl, že zákon se odvolává na veřejný zájem, který spočívá ve zjednodušení rozhodování majoritních vlastníků společností.

V posledních měsících využila možnost vytěsnění akcionářů řada firem. Agropol Group tak získá všechny akcie královéhradecké firmy Cerea. Britská společnost International Power plně ovládla opatovickou elektrárnu. Arcada Capital se stala stoprocentním vlastníkem Moravských železáren. Jediným akcionářem společnosti Jäkl Karviná je Mittal Steel Ostrava. Agrofert získal celé ZZN Pardubice. Obdobný proces se odehrál ve firmách ETA Hlinsko, Rubena, Kablo Elektro, Stavostroj, Precheza, Gala, ve Východočeské energetice, Krkonošských papírnách, Cementu Hranice, Olšanských papírnách nebo v Montážích Přerov.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK