Energetická politika EU se zaměří na změny klimatu

10.01.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Evropská unie (EU) umístila ve středu do centra nové, široce založené energetické politiky otázky klimatických změn, když se rozhodla podpořit...

...program obnovitelných paliv, snížit spotřebu a omezit závislost na dodávkách ropy a plynu ze zemí mimo EU.

Brusel předložil vizi společné energetické politiky 27členného bloku s návrhy zahrnujícími doporučení, aby se omezila dominantní pozice energetických firem [ID:nBUC040988].

Návrh přichází v situaci, kdy je dovoz ruské ropy do EU poznamenán obchodní roztržkou mezi Moskvou a Minskem.

"Změny klimatu patří mezi nejzávažnější environmentální, společenské a ekonomické výzvy, jimž lidstvo čelí, přičemž k nim již dochází," uvedla Evropská komise.

"Je zapotřebí razantních kroků, aby se klimatické změny udržely na zvládnutelné úrovni a podařilo se odvrátit vážné hmotné a ekonomické škody," dodala exekutiva EU.

Spor mezi Ruskem a Běloruskem, v jehož důsledku se zastavily dodávky ropy do několika členských zemí EU, opět připomněl zranitelnost bloku vůči postupu dodavatelů ze států mimo EU.

JÁDRO VĚCI

Evropská komise uvedla, že zavírání jaderných elektráren by zkomplikovalo cestu k nižším emisím skleníkových plynů.

Německo omezuje využití jaderné energie, ačkoli spolková kancléřka Angela Merkelová naznačila, že by tento plán mohl být přehodnocen.

Exekutiva EU rovněž navrhla, aby do roku 2020 pocházelo 20 procent elektrické energie bloku z obnovitelných zdrojů.

Nový plán rovněž uvádí, že ve stejné časové perspektivě by měla biopaliva tvořit nejméně 10 procent pohonných látek pro automobily.

Ohledně jedné z nejcitlivějších otázek předseda Evropské komise José Manuel Barroso uvedl, že Brusel by chtěl oddělit produkci elektrické energie od distribuce, což považuje za nejlepší cestu k posílení konkurence v tomto sektoru.

Vzhledem k odporu Německa a Francie, jejichž firem by se tento návrh citelně dotkl, navrhla exekutiva EU alternativní návrh, podle něhož by si firmy podržely vlastnictví distribučních sítí, ale vzdaly by se manažerské kontroly.

Evropská komisařka pro otázky hopspodářské soutěže Neelie Kroesová ve středu pohrozila, že by v jednotlivých případech mohla k rozdělení velkých firem využít antimonopolních nástrojů.

((Přeložil: Robert Müller; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: robert.muller.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))

[BRUSEL/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK