Tržby holdingu LESS se mohou díky zakázkám pro LČR zdvojnásobit

10.01.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Bohdaneč (Kutnohorsko) 10. ledna (ČTK) - Holding LESS, a.s., letos díky úspěchu dceřiné společnosti LESS&FOREST ve výběrových řízeních Lesů ČR na lesnické práce očekává nejméně dvojnásobné tržby. Loni holding, který poskytuje komplexní služby vlastníkům lesa na českém trhu, měl tržby kolem 2,5 miliardy Kč. Řekl to generální ředitel holdingu Jan Mičánek

"Podle předběžných výsledků jsme uspěli. Někteří neúspěšní účastníci ale podali nebo podají odvolání," uvedl Mičánek. Očekává, že se kvůli tomu podaří firmě uzavřít smlouvy s LČR nejdříve ve druhé polovině února.

LČR podle něj poprvé vypsaly výběrové řízení podle zákona o zadávání veřejných zakázek, kde jedním z rozhodujících kritérií byla cena. "Z pohledu cenových nabídek jsme mohli být super úspěšní už v minulosti, cena ale tehdy nehrála žádnou roli," připomněl. Vysoké procento úspěšnosti v posledním tendru ho překvapilo. Přikládá to mimo jiné i tomu, že firma jako jediná podala nabídky na všechny zakázky. Navíc využila zkušeností z podobných soutěží ve Francii, Rakousku, Německu nebo Slovensku.

Do nabídnutých cen, které někteří kritici označovali jako dumpingové, LESS&FOREST podle Mičánka promítl střídmé režijní náklady i očekávané zvýšení cen jehličnaté kulatiny. "Ceny, které jsme v říjnu dávali do výběrového řízení, jsou už dnes výš, než jsme předpokládali. Takže námitky o dumpingu byly tehdy neopodstatněné," dodal. Firma také předem jednala se zákazníky o tom, jestli by na její kalkulace přistoupili.

Významný nárůst objemu prací nebude podle Mičánka problémem. "Otázkou není dostatečná kapacita, ale to, jestli je firma schopna zakázky profinancovat a zorganizovat," dodal. Na realizaci by se podle něj měly podílet i firmy, které ve výběrovém řízení neuspěly a disponují potřebnou kapacitou. S řadou z nich už LESS&FOREST uzavřel předběžné dohody o subdodávkách.

Problémem by nemělo být ani profinancování zakázek. Z pohledu bank jsou takzvaně bezpečné, holding navíc s peněžními ústavy už dlouho úzce spolupracuje. "Ročně s jejich pomocí investujeme do technologií v řádech stamiliony korun," připomněl Mičánek.

Do tendrů se přihlásilo 113 firem, které podaly 933 nabídek. Předpokládaná hodnota výběrových řízení přesahuje šest miliard korun. Smlouvy budou platné jeden rok. Během letoška LČR plánují vyhlásit takzvané střednědobé tendry na nejméně tři roky, smlouvy z nich by platily od ledna 2008.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK