Podle šéfa BCPP Petra Koblice by se mohlo s elektřinou obchodovat od června letošního roku. Červnový termín spuštění obchodů je podle Koblice velmi důležitý, neboť v tomto období uzavírají firmy se svými zákazníky kontrakty na další rok. Tuzemský dominantní výrobce a distributor ČEZ souhlasil s tím, že pokud bude mezi brokery a odběrateli o burzu zájem, přesune na ni nakonec veškerou svou produkci. Vedle ČEZ by tuzemskou burzu mohly podle odborníků využívat i německé energetické koncerny RWE a E.ON.
Projekt podporuje i ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Podle něj díky prodeji elektřiny na burze skončí spekulace o tom, že management ČEZ, motivovaný ke zvyšování zisků a hodnoty ČEZ, záměrně proud zdražuje.
Elektřina kvůli vzniku Energetické burzy nezdraží ani nezlevní, ale její cena bude více záviset na okolních trzích. "Již v současné době nejsou však téměř nejsou rozdíly mezi cenou elektřiny v Německu a u nás," uvedl obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda.
V současnosti cenu elektřiny stanovuje z menší části Energetický regulační úřad, podstatnější vliv mají aukce na produkci virtuální elektrárny, které loni a předloni pořádala společnost ČEZ.