...
ŠPokud Evropská unie (EU) nenajde do začátku roku 2009 řešení patu ohledně své ústavy, bude to "historické selhání", řekla ve středu německá kancléřka Angela Merkelová.
Německo chce podle kancléřky na konci svého půlročního předsednictví EU předložit plán řešení zablokované situace. Rozšířená unie podle zastánců ústavní smlouvy tento dokument nutně potřebuje, aby mohla fungovat i se 27 členskými zeměmi.
"V zájmu Evropy, jejích členských států a jejích občanů je, aby byl tento proces úspěšně završen do příštích voleb do Evropského parlamentu na začátku roku 2009," řekla Merkelová poslancům EP ve Štrasburku.
V červnu má být dohodnut časový rozvrh pro vytvoření pozměněného textu smlouvy včetně politických doporučení. Mimo jiné by mohl zmizet výraz "ústava".
"Zhroucení (tohoto procesu) by znamenalo historické selhání," řekla Merkelová k oživování projektu, jejž v roce 2005 poslala k ledu zamítavá referenda ve Francii a Nizozemsku.
Starosti dělá postoj Velké Británie, Polska a Česka. Tyto země slíbily uspořádat referendum o ústavní smlouvě, ale po krachu ve Francii a Nizozemsku od záměru ustoupily.
Německo podle diplomatických zdrojů v zákulisí sonduje, jak by měl být dokument upraven, aby tyto země k hlasování přistoupily poté, co jej schválilo již 18 členských států EU.
Po očekávaném letošnímu odchodu britského premiéra Tonyho Blaira a francouzského prezidenta Jacquese Chiraka z vrcholné politiky se Angela Merkelová zřejmě stane nejvlivnější političkou v Evropě.
Její politická síla a možnosti však podle analytiků závisí do značné míry na tom, kdo 6.května vyhraje francouzské prezidentské volby.
BLÍŽ K WASHINGTONU
Německé předsednictví bude podle Merkelové rovněž usilovat o prohloubení vztahů EU se Spojenými státy, zejména v otázkách obchodu a změn klimatu.
"EU potřebuje, aby Spojené státy... položily základy post-kjótské smlouvy ohledně klimatických změn," řekla kancléřka k předpokládané dohodě, jež by měla platit od roku 2012.
Brusel a Washington by měly pokračovat v odstraňování překážek v oblastech patentové ochrany, průmyslových standardů a přístupu na akciové trhy.
"Společný transatlantický trh je v evropském nejvlastnějším zájmu," uvedla Merkelová.
((Přeložil: Robert Müller; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: robert.muller.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))
[TRASBURK/Reuters/Finance.cz]