...
Rozšiřující se úroková propast mezi hlavními světovými měnami a českou korunou vede čím dál více investorů k prodejům koruny za lépe úročená aktiva z rozvíjejících se trhů. Česká měna tak zřejmě nezopakuje vítězné tažení z loňského roku.
"Díky nejnižším sazbám v regionu a rozšiřujícímu se úrokovému diferenciálu vůči eurozóně si koruna může udržet svůj status měny vhodné pro financování," uvedla analytička HSBC Bank Juliet Sampsonová ve zprávě pro klienty.
Obliba takzvaných carry trade, tedy obchodů, při nichž si investoři půjčují nízkoúročené měny, aby je investovali do aktiv s vyšším výnosem, staví korunu téměř na roveň tradičních měn pro tyto transakce, jako jsou jen a švýcarský frank .
Repo sazba na 2,50 procenta je totiž nejnižší v Evropské unii. Vzhledem k eurozóně je o jeden procentní bod níž a vůči úrokům ve Spojených státech o 2,75 procentního bodu.
Pokud Evropská centrální banka naplní očekávání trhu a zvedne na jaře úrokové sazby, už tak rekordní úroková mezera koruny proti euru se rozšíří až na 125 bazických bodů.
Rétorika České národní banky totiž zůstává umírněná a naznačuje, že se sazby v nejbližších měsících nevydají vzhůru kvůli silné koruně, která pomáhá tlumit inflační tlaky. Koruna se v 11:48 obchodovala na 27,860 za euro a 21,539 za dolar . Stojí však pouze 1,6 procenta pod historickým rekordem k euru z konce prosince.
Analytici v průzkumu Reuters zveřejněném ve středu očekávají stagnaci koruny kolem 27,85 během příštích tří měsíců, než ji trh pošle na nové maximum 27,10 za 12 měsíců [ID:nL17181830].
Prohlubující se úroková mezera může dále přiživit zájem investorů hledajících nízkoúročené prostředky, které by jim pomohly financovat nákup relativně riskantních, ale výnosnějších aktiv na jiných rozvíjejících se trzích.
"Koruna je evidentně měnou vhodnou k financování, její úroky totiž ve sféře rozvíjejících se trhů patří k nejnižším," uvedli analytici Danske Bank v nedávné zprávě pro klienty.
KUPUJTE INDONÉSKOU MĚNU
Česká koruna loni posílila proti euru o 6 procent, což jí vyneslo čtvrté nejlepší zhodnocení mezi všemi světovými měnami.
Pro letošní rok však analytici tak koruně nevěří kvůli výrazně negativnímu úrokovému diferenciálu, pokračující politické nestabilitě, zhoršující se platební bilanci a nepříznivému fiskálnímu výhledu.
Samotná centrální banka upozorňuje, že proti dalšímu posílení koruny hovoří vysoká repatriace zisků do zahraničí a zhoršující se roční úhrn deficitu běžného účtu. Ten se za poslední rok téměř zdvojnásobil a vzrostl na 4 procenta HDP.
"Horšící se běžný účet se stane permanentním rysem, proto si myslíme, že koruna, která v posledních měsících posilovala, obrátí," řekl István Zsoldos, analytik Goldman Sachs.
Goldman Sachs patří k nejpesimističtějším na trhu a předpovídá více než dvouprocentní propad koruny na 28,50 za euro do tří měsíců.
Přitažlivost koruny pro financování obchodů umocňuje její malá volatilita. Proti euru volatilita koruny klesla na čtyři procenta v porovnání se šesti procenty v případě eurodolaru a více než sedmi procenty u euroforintu nebo eurozlotého.
Mnoho bank proto doporučuje klientům prodávat korunu výměnou za jiné středoevropské měny nebo koš měn z rozvíjejících se trhů, kde je i turecká lira .
HSBC radí financovat obchody ve forintech nebo zlotých právě prostřednictvím koruny. Maďarské úrokové sazby na 8 procentech jsou nejvyšší v regionu, polské sazby stojí na 4 procentech.
Investiční banka Calyon preferuje prodávat českou korunu za jihoafrický rand a slovenskou korunu .
Podle Danske Bank by se však měli investoři poohlédnout po exotičtější měně a kupovat indonéskou rupii , která je úročená 9,5 procenta.
((Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: marek.petrus.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]