EU chce levnější poplatky za operace s platebními kartami

17.01.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 17. ledna (zpravodaj ČTK) - Evropská unie chce levnější poplatky za operace s platebními kartami. Brusel 31. ledna zveřejní závěry vyšetřování, které by mohly přinést "revoluci" v celém sektoru platebních karet. Očekává se, že by Evropská komise mohla dokonce zakázat, aby obchodníci platili poplatky za přijetí karet. Peníze totiž odcházejí bankám, které jsou členy asociací, především Visa a MasterCard, jež karty vydávají.

Napadené poplatky platí banka prodejce bance držitele karty za každou transakci. Poplatek určují vydavatelé karet, tedy především společnosti Visa a MasterCard. Podle komise to však vlastně znamená dohodu mezi členskými bankami asociací, které vydávají karty.

Před závěry vyšetřování Evropské komise však varoval šéf Visa Europe Peter Ayliffe. Tažení Bruselu se totiž týká především jeho mateřské společnosti a začalo již před mnoha lety. Tehdy EK vyjádřila své pohoršení nad obrovskými zisky z poplatků. Ayliffe však tvrdí, že případný zákaz či sjednocení poplatků v celé EU by poškodilo především spotřebitele a přineslo zdražení dalších služeb.

Zástupci EK upozorňují, že se poplatky výrazně liší v každé zemi. Jen obchodníci v České republice, Maďarsku a Portugalsku musí v průměru odvádět na poplatcích za přijetí karet MasterCard/Visa 2,5 až 3,1 procenta z celkové hodnoty transakcí. To je třikrát až čtyřikrát více než ve Švédsku, Finsku a Itálii. Tyto poplatky maloobchodníků až o 2,5 procenta zvyšují ceny, které platí spotřebitel.

Poplatky, které za přijetí karet odvádějí obchody, se mezi dvěma státy EU mohou lišit až šestinásobně, poplatky spotřebitelů až dvanáctinásobně. "To jsou nehorázné zisky," řekla již před časem eurokomisařka Nellie Kroesová, které stojí mimo jiné i v čele bruselského tažení proti Microsoftu. Podle Kroesové by spotřebitelé zrušením poplatků mohli ušetřit stovky eur ročně.

Otázkou zůstává, zda se hrozby vydavatelů platebních karet naplní a zrušení poplatků se promítne ve zdražení jiných služeb. Minulost ukázala, že tomu tak vždycky nemusí být. EU před časem bankám přikázala zlevnění finančních přeshraničních transakcí v rámci unie. Finanční ústavy si původně za transakci zhruba 100 eur účtovaly na poplatcích v průměru 24 eur. Po zásahu Bruselu však poplatky výrazně "zlevnily" a nyní se pohybují kolem 2,4 eura. Snížení poplatků se navíc neprojevilo zdražením jiných služeb.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK