V rámci nouzového stavu bude zakázán vstup do lesů, kde je krizový stav, uvedl Gandalovič. Vzhledem k přívalům sněhu hrozí podle něj zlomení poškozených stromů a ohrožení lidského zdraví.
Při MZe vznikne krizový štáb, který bude koordinovat práce na likvidaci kalamity. Vyhlášení nouzového stavu podle ministra umožní efektivněji zadávat práce na likvidaci polomů.
Podle posledních údajů vichřice z konce minulého týdne porazila v lesích spravovaných státním podnikem Lesy ČR zhruba 4,5 milionu metrů krychlových dřeva, což jsou asi dvě třetiny ročních těžeb podniku. Z hlediska LČR to bude podle Gandaloviče znamenat horší ekonomický výnos, protože dřevo se bude těžit s vyššími náklady a utržená cena bude zřejmě nižší.
Pro Lesy ČR je podle generálního ředitele Františka Koníčka rychlost zpracování kalamity zásadní. A to nejen z pohledu prodejních cen dřeva, jehož kvalita bude při delším ležení v lese klesat, ale i proto, aby bylo dost těžebních kapacit. Těžební firmy totiž mohou odlákat zakázky sousedních zemí, kde vichr také lesy zle poškodil.
Majitelé soukromých a obecních lesů dříve odhadli, že čtvrteční a páteční vichřice poškodila v jejich porostech až tři miliony metrů krychlových dřeva. Ročně ve svých lesích vytěží asi 6,5 milionu metrů krychlových.