Investoři investovali do fondů výrazně méně než v roce 2005, řekl ČTK David Urbánek z odborného listu Fondshop. V roce 2005 přiteklo do fondů celkově 18,2 miliardy Kč, v roce 2006 to bylo 8,4 miliardy korun, tedy méně než polovina. Důvodem byly zvýšené odprodeje fondů peněžního trhu v první polovině roku, ve druhé polovině začali investoři prodávat po korekci trhu dluhopisy, dodal.
Investoři ale podle něj loni investovali výrazně více do akciových a smíšených fondů. "Vzhledem ke konzervativnosti domácích investorů nemohli ale rizikovější investice nahradit výpadek dluhopisových fondů a fondů peněžního trhu. Lze se tedy domnívat, že velká část peněz "odinvestovaných" z dluhopisů a fondů peněžního trhu skončila zpět na běžných účtech a termínovaných vkladech, částečně ale také v zajištěných fondech," podotkl Urbánek.
Investoři v prosinci nakoupili podílové listy za 3,48 miliardy Kč a současně jich prodali za 3,01 miliardy Kč. Nákupy fondů peněžního trhu a smíšených fondů převýšily prodeje shodně o 220 milionů Kč, u fondů fondů to bylo o 90 milionů u akciových fondů o 50 milionů. U dluhopisových fondů převážily naopak prodeje o 120 milionů Kč.
Celkově mají nadále navrch peněžní fondy s majetkem 70,6 miliardy korun. Následují smíšené fondy s 26,6 miliardy, dluhopisové fondy s 24,9 miliardy, fondy fondů shromáždily 13,7 miliardy korun a akciové fondy 11,6 miliardy Kč.
AFAM, dřívější Unie investičních společností, má 12 řádných členů. Asociace zahrnuje údaje za 67 domácích fondů a tři zahraniční fondy.