...premiér Mirek Topolánek.
Topolánek řekl, že komisi povede předseda Akademie věd Václav Pačes a na její činnosti se budou podílet zástupci všech parlamentních stran.
"Není to spojeno jen s ropnými krizemi, jež jsme zažili v minulosti, ale také s tím, co celá Evropská unie diskutuje jako jednu ze svých priorit pod finským a německým předsednictvím, a to je energetická bezpečnost," uvedl premiér na tiskové konferenci po zasedání vlády.
Právě energetika je sporným bodem v programu nové středopravé vlády, do něhož koaliční Strana zelených prosadila zákaz prolomení ekologických těžebních limitů v severních Čechách, ale i výstavby nových jaderných elektráren.
Naopak obě nejsilnější strany, vládní ODS a opoziční ČSSD, se shodují na potřebě nového jaderného zdroje a neodmítají ani posunutí těžby uhlí za hranici limitů, což by umožnilo elektrárenské skupině ČEZ prodloužit životnost severočeských elektráren.
Česko patří v současnosti k největším vývozcům elektřiny, ale kapacita jeho výrobních zdrojů v příštím desetiletí klesne, neboť některé zastarávající hnědouhelné elektrárny musí být vyřazeny z provozu. Domácí poptávka navíc prudce stoupá vzhledem k čilému rozvoji české ekonomiky.
Výrobce včetně dominantní společnosti ČEZ proto čeká těžké rozhodování, jak výpadek kapacity nahradit, protože s nedostatkem výrobních zdrojů se potýkají i sousední země, a Češi se proto zřejmě nebudou moci spolehnout ani na dovoz elektřiny.
Jedinou zemí Evropské unie, jež v současnosti staví jadernou elektrárnu, je Finsko, zatímco Bulharsko plánuje dostavbu elektrárny v Belene.
Nicméně i v EU sílí volání po návratu k jaderné energetice, aby se Evropa vymanila ze závislosti na ruské ropě a zemním plynu a omezila technologie přispívající ke zvyšování emisí skleníkových plynů.
Naproti tomu zelení spoléhají především na úspory energií a snížení energetické náročnosti ekonomiky.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]