...opustí v roce 2009 úřad, uvedl ve středu vysoký vládní představitel.
Náměstek ministra zahraničí USA Paul Rosenzweig to řekl po pražském setkání s představiteli zemí zahrnutých do programu nazvaného "cestovní mapa", jehož cílem je usnadnit občanům vybraných států cestování do USA.
"Časové horizonty je velice těžké předvídat, zvláště v záležitostech, jež vyžadují souhlas legislativy," řekl Rosenzweig novinářům. "Můj osobní časový horizont končí s funkčním obdobím prezidenta Bushe v lednu 2009. Osobně doufám, že se nám podaří začlenit nové státy do programu na uvolnění víz ještě předtím."
Prezident George W. Bush v listopadu uvedl, že bude pracovat společně s Kongresem na změnách, jež by vybraným zemím usnadnily proces odstranění víz.
Spojené státy nevyžadují víza od občanů 15 zemí Evropské unie, z nových států EU však zatím prominuly víza pouze Slovincům.
Do "cestovní mapy" jsou kromě Česka dále zařazeny Bulharsko, Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Rumunsko, Slovinsko, Jižní Korea a Řecko, jediná ze starých zemí EU.
Rosenzweig nicméně dodal, že změny vízového režimu se budou dojednávat s každou zemí zvlášť.
Česko si přímo nepomůže ani tím, pokud umožní Spojeným státům postavit na svém území radarovou protiraketovou základnu [ID:nBUC429276].
"(Radarový systém) přinejmenším přinese zlepšení charakteru našich vztahů. Ale v žádném případě to není podmínka," dodal Rosenzweig.
Podle současných pravidel může Washington prominout víza jen té zemi, která splní bezpečnostní kritéria a má nízký poměr odmítnutých žadatelů a lidí pobývajících ve Spojených státech déle, než mají legálně povoleno.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]