...protějškem Lechem Kaczynským, uvedli představitelé prezidentských kanceláří.
Oba prezidenti se chtějí poradit ještě předtím, než Česko v pátek navštíví německá kancléřka Angela Merkelová.
Klaus i Kaczynski návrh ústavní smlouvy odmítají. Klaus řekl v tomto týdnu, že by dal přednost dokumentu, který by zastavil "plíživou" integraci Evropy prováděnou představiteli EU za zády občanů.
Česko a Polsko jsou navíc jedinými z 10 nových členských zemí, jež vstoupily do EU v roce 2004 a ústavní smlouvu dosud neschválily.
"Účelem (schůzky) je zjistit, kde máme společné pohledy a kde se naopak lišíme," řekl Reuters poradce polského prezidenta pro zahraniční politiku Andrzej Krawczyk.
Ústavní smlouvu, jež měla reformovat instituce Evropské unie, odmítli v roce 2005 v referendech občané Francie a Nizozemska, ale Německo se v době svého půlročního předsednictví v EU snaží oživit diskuse o schválení dokumentu.
Merkelová zařadila téma ústavy mezi priority německého předsednictví.
Představitelé 18 členských států, které ústavu ratifikovaly, se sejdou v pátek v Madridu a chystají se vyhlásit, že smlouvu nelze definitivně pohřbít kvůli odmítnutí Francie a Nizozemska, řekl ve čtvrtek lucemburský ministr zahraničí Nicolas Schmit.
Klausův rezervovaný postoj vůči ústavě EU sdílí největší vládní strana ODS, naopak opoziční ČSSD ve čtvrtek vyzvala k co nejrychlejší ratifikaci smlouvy.
"Evropská ústavní smlouva... vytváří předpoklady k průhlednější, efektivnější a demokratičtější Unii pro občany Evropy," uvádí prohlášení sociální demokracie. "(ČSSD) vyzývá vládu, aby učinila všechny potřebné kroky k ratifikaci evropské ústavní smlouvy."
((Přeložil: Jan Korselt; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: jan.korselt.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]