Lákavá odměna má však podle deníku i svou stinnou stránku, protože s firmou její lidé žijí ve dne v noci a volný čas se stává téměř neznámým pojmem. Většina z nich tam proto nevydrží déle než pár let. "Po takové době máte zlatou platební kartu od banky, platinovou od aerolinek za nalétané míle a žlutou od manželky," cituje MfD manažera, který dříve pro McKinsey pracoval.
Příjmy táhnou vzhůru i zahraniční zaměstnanci, které si musí firmy za práci v Česku světově zaplatit. "Pracují u nás odborníci, kteří mohou svou práci vykonávat stejně snadno v Praze jako třeba v Londýně," uvedl ředitel ABN AmroBank pro Česko Anders Ljunggren. Tato firma je v pořadí třetí s průměrným platem téměř 130.000 korun.
Kromě vybraných bank, počítačových a poradenských firem se do žebříčku dostalo také přes deset prodejců léčiv. "Farmaceutické společnosti potřebují především špičkové obchodníky. Ti, kteří získávají lukrativní zákazníky, pak bez problémů dosáhnou na statisícové platy," uvedl Aleš Křížek z personální firmy Robert Half International. Podle něj je největší poptávka po počítačových odbornících.
Pohádkové příjmy tisícovek lidí dělají radost také státní pokladně. Jen na důchodech a zdravotním pojištění tito zaměstnanci zaplatí ročně státu přes tři miliardy korun, uvedla MfD.