Druhá novela spotřebních daní sněmovnou zřejmě neprojde

16.06.1999 | ,
DANĚ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Vládní návrh novely zákona o spotřební dani, který minulý týden schválila vláda, nemá pravděpodobně ve sněmovně šanci na úspěch. Proti schválení předlohy, která by měla od 1. ledna roku 2000 opět zvýšit spotřební daně u benzinu, nafty, cigaret a těžkých topných olejů, jsou vyjma vládních poslanců téměř všichni představitelé parlamentních frakcí. Vyplývá to z včerejší ankety ČTK.
Od 1. července letošního roku by se měly zvýšit spotřební daně u benzinu o 1,39 Kč na litr, litr motorové nafty má stát o 1,04 koruny více, krabička cigaret o 20 kusech nad 70 milimetrů o 1,22 koruny více a cigarety do 70 milimetrů o 0,73 koruny více. Tento návrh však stále ještě čeká na souhlas senátu.
Vláda ale nyní navrhuje, aby se od 1. ledna roku 2000 opět zvýšily spotřební daně z benzinu, a to z 10,84 koruny na 12 korun za litr, daně z nafty z 8,15 na 8,40 koruny za litr a daně na krabičku cigaret o dalších 0,97 koruny.
"Pro tento daňový návrh nemůžeme hlasovat, protože nepředpokládá další snižování přímých daní a mohl by akcelerovat inflaci. Zákon o spotřebních daních byl navíc schválen nedávno a další zvyšování by znejistilo situaci na trhu," řekl ČTK místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Martin Kocourek (ODS).
Podobný názor zastává i místopředseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. "Pro nás je naprosto nepřijatelné diskutovat jakoukoli sazbu samostatně. Chceme diskutovat celkový scénář daňové reformy a pokud najdeme shodu na této reformě, tak se můžeme bavit o jednotlivých sazbách. Obráceně to dělat nebudeme," vysvětlil Kalousek.
Poslanec Unie svobody Pavel Pešek v rozhovoru pro ČTK odhadl, že jeho klub bude "zcela určitě zásadně proti". Upozornil, že unionisté jsou ochotni o podobné úpravě uvažovat pouze tehdy, pokud by s touto novelou sněmovna projednávala další snižování přímých daní. "Bez radikálního snížení přímých daní nemají nepřímé daně kam růst," řekl Pešek.
Vládní návrh novely zákona spotřebních daní nehodlají podpořit ani komunisté. Předseda jejich poslaneckého klubu Vojtěch Filip ČTK řekl, že jde o obrovskou zátěž občanů.
"Myslím, zda se náhodou vláda nezbláznila. Je třeba si uvědomit, že zátěž, kterou vláda přenáší na občany a ničím ji nekompenzuje, znamená další snížení koupěschopné poptávky, tedy nižší výnos daně z přidané hodnoty a snížení obratu firem," řekl Filip.

Zdroj: ČTK

Autor článku

 

Články ze sekce: DANĚ