Lidé loni spotřebovali 310 milionů balení léků, zatímco v roce 2005 to bylo 323 milionů. Hodnota spotřebovaných léků se snížila z 39,805 milionu na 39,602 milionu Kč.
Spotřeba léčiv v Česku trvale klesala od října 2005 ve čtyřech po sobě jdoucích čtvrtletích. Nejvýraznější meziroční pokles byl v prvním čtvrtletí 2006, a to o 10,6 procenta. V posledním loňském čtvrtletí ale trh opět mírně rostl.
"Pokles v počtu předepsaných a zakoupených léčiv pozorujeme v souvislosti s úspornými opatřeními v oblasti léčiv, která přijala předchozí vláda. Lékaři byli v mnoha případech omezeni v předepisování léčiv a některé léky pro pacienty podražily snížením úhrad v lékové vyhlášce. Je dobré si přitom uvědomit, že zatímco spotřeba léků klesala, celkové výdaje ve zdravotnictví meziročně opět rostly, a to za první pololetí roku 2006 dokonce o 11,2 procenta," uvedla výkonná ředitelka MAFS Jana Mikotová.
Propad ve spotřebě léků jde také proti vývoji celosvětového trhu s léky, který trvale roste - ve finančním vyjádření v průměru o šest procent ročně. Důvodem k růstu je nejen uvádění nových léků na trh, ale také stárnutí populace a posuny směrem k účinnější léčbě.
Rok 2006 se zapsal jako rok největšího propadu ve spotřebě léčiv od roku 2001. V posledním čtvrtletí 2006 se však spotřeba meziročně zvýšila v objemovém vyjádření o 1,5 procenta ze 79 milionů balení na 80 milionů a ve finančním vyjádření o 1,3 procenta. Pokles spotřeby léčiv za celý rok to však nezvrátilo.
"Zda se trh ve 4. čtvrtletí 2006 obrátil k trvalejšímu růstu, nebo se jedná pouze o krátké období, není zřejmé. Slabý růst vychází z nízkého srovnávacího základu stejného období před rokem, kdy byla spotřeba již klesající," uvedla Mikotová.
Pokles spotřeby léků také neodpovídá vývoji doplatků pacientů. Zatímco celkové výdaje pojišťoven na léky v uplynulém roce klesly, průměrné doplatky pacienta ve sledovaném období rostly. Podle údajů ČSÚ v prvním čtvrtletí 2006 doplatil každý pacient průměrně na léky 172 Kč, ve druhém čtvrtletí 167 Kč za měsíc. To je o 16, respektive sedm procent více než ve stejných obdobích předchozího roku.