Návrh zákona požaduje, aby zahraniční subjekty usilující o kontrolní podíly v podnicích těžících strategické přírodní zdroje, budou muset žádat o schválení pověřeným státním orgánem, řekl ministr průmyslu a energetiky Viktor Christěnko. Žádost budou posuzovat vládní komise a prezident bude mít právo veta, dodal ministr.
Ministr přírodních zdrojů Jurij Trutněv uvedl, že za strategické bude prohlášeno deset ropných polí a 26 nalezišť zemního plynu. Podle ruských médií by mělo jít především o veškerá nová, vysoce perspektivní podmořská naleziště ropy a zemního plynu. Ta by se se měla rozdělit výlučně mezi státní společnosti Rosněfť a Gazprom.
Podle analytiků se nacionalizační trend může stát brzdou rozvoje ruské energetiky. To ostatně dokládají dosavadní zkušenosti. Gazprom již dvakrát rozpustil zahraniční konsorcia, s nimiž měl spolupracovat na rozvoji obřího plynového pole Štokman. V důsledku toho se na tomto poli začne těžit nejdříve v roce 2013, o deset let později, než se původně očekávalo.
Zrušeno bylo i konsorcium amerických koncernů Exxon Mobil a Chevron, které mělo pracovat na poli Sachalin-3. Moskvě se také nedávno podařilo převzít kontrolu nad projektem těžby a zpracování zemního plynu Sachalin-2, kde se Royal Dutch/Shell s japonskými partnery vzdal většiny v tomto projektu ve prospěch Gazpromu. Až dosud však pro tento trend neexistovala žádná jasná pravidla a odrazování investorů bylo založeno spíše na šikanování a kladení byrokratických překážek.