Podle náměstka ministra financí Milana Šimáčka bude stát vycházet i středečního stanoviska Evropské komise, která kritizovala bankovní sektor v celé EU za vysoké poplatky a omezování konkurence v některých zemích. "V současné době jsem obměnil tým lidí, kteří se poplatky zabývají a do měsíce se kvůli poplatkům hodlám sejít se zástupci České národní banky. Konkrétní projekty však zveřejním až po jednání s nimi," řekl Šimáček.
Banky se jednání s ministerstvem nevyhýbají, tvrdí však, že postavení klientů se po loňských změnách již změnilo. "Jsme připraveni k jednání, ale neumíme si představit, že bychom se státními institucemi diskutovali o výši poplatků. To je věcí naší obchodní politiky," cituje deník mluvčí České spořitelny Kláru Gajduškovou.
Zda bude chtít ministerstvo přinutit banky, aby zrušily nebo snížily některé poplatky, které nejsou v zahraničí běžné, zatím není jasné, píšou HN. Většina bank již loni po nátlaku MF zrušila například poplatek za zrušení běžného účtu. Nadále zůstávají zpoplatněné například příchozí platby za účet, běžné účty nebo zasílání výpisů.
"Budeme se snažit, aby banky ke změnám přistoupily dobrovolně. Pokud tak neučiní, můžeme je uplatit zákonem," dodal Šimáček.