Dow Jonesův index zpevnil o 98,38 bodu a den uzavřel vyšší o 0,79 procenta na 12.621,69 bodu. To je rekordní závěr v historii indexu. Během dne index vystoupil až na 12.657,02 bodu, a zaznamenal tak nové seanční maximum. Širší index S&P 500 zpevnil o 0,66 procenta na závěrečných 1438,24 bodu, a podobně index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,62 procenta na 2463,93 bodu.
Za celý měsíc Dow Jonesův index zpevnil o 1,3 procenta, zatímco index S&P 500 si připsal 1,4 procenta. Nejlépe si vedl Nasdaq, který si za celý měsíc připsal dvouprocentní zisk. Dow Jonesův index přitom zpevňuje sedm měsíců v řadě, což je nejdelší růstové období za více než 12 let.
Americká centrální banka ve středu podle očekávání nechala základní úrok beze změn na 5,25 procenta, kde ho drží od poloviny loňského roku. V doprovodném textu ale měnový výbor banky uvedl, že tlak na růst inflace by měl časem polevit, čímž dal najevo, že o dalším zvyšování úrokových sazeb v současné době neuvažuje.
Na sdělení banky příznivě reagovaly akcie bank, stavebních společností a dalších firem, které jsou citlivé na výkyvy v ceně peněz. Citigroup si tak připsala zisk 1,6 procenta, zatímco přední developer KB Home zpevnil zhruba o 4,9 procenta.
Bankéři ve středu ještě posuzovali čerstvou statistiku o vývoji ekonomiky. Ta ve čtvrtém čtvrtletí zrychlila tempo růstu na 3,5 procenta ročně, zatímco ve třetím čtvrtletí tempo růstu dosahovalo jen dvou procent. Část analytiků se domnívala, že Fed bude inklinovat ke zvýšení sazeb, avšak banka nic takového nenaznačila. Proto začal hned klesat dolar.
"Sdělení banky ale rozhodně ani nenaznačilo, že by se Fed chystal sazby snížit," podotýká hlavní ekonom společnosti PNC Financial Services Group Stuart Hoffman. Než byla zveřejněna statistika o silném růstu HDP, hovořilo se dokonce o tom, že Fed si připraví půdu ke snížení úroků. Nyní si většina analytiků myslí, že sazby zůstanou možná celý rok beze změn.
Na devizovém trhu prošel značnými výkyvy dolar, na který působilo několik protichůdných faktorů. Nejprve reagoval na statistiku o nečekaně silném růstu HDP, ale později převážil negativní dojem ze zprávy centrální banky k dalšímu vývoji úrokových sazeb. Pokud Fed nemá další zvýšení sazeb v plánu, dolar není pro investory tolik atraktivní.
"Podle mě zde byly naděje, že bychom se mohli dočkat důraznějšího tónu proti inflaci. To se ale nestalo," řekl hlavní analytik společnosti FX Solutions Joseph Trevisani. Euro tak vůči dolaru prolomilo klíčovou hranici 1,3000 USD a pokračovalo v růstu. Na kurz jenu příznivě působily spekulace, že se poklesem měny bude zabývat schůzka G7 v Německu.
V závěru obchodování se dolar vůči euru prodával v kurzu 1,3031 USD, a oslabil tak z předchozích 1,2965 USD, kde byl v úterý. Vůči japonskému jenu klesl na 120,67 ze 121,58 JPY, a rovněž euro vůči jenu oslabilo na 157,25 z předchozího kurzu 157,66 JPY.