Vklady na běžných účtech stouply o 18 procent na 365 miliard Kč, na stavebním spoření pak o devět procent na 359 miliard korun. Naopak na termínovaných vkladech ubyla dvě procenta na 260 miliard Kč.
"Termínované vklady jsou již několik let reálně prodělečné a používají je jen 'superkonzervativní klienti'," uvedl šéfredaktor listu Finanční poradce Petr Fejtek. Růst na běžných účtech je raketový a odráží podle něj potřebu vetší hotovosti k obsluze zejména hypotečních úvěrů. Vliv mají i nízké úrokové sazby, dodal.
Běžný nebo žirový účet využívalo loni na podzim 92 procent dospělých Čechů, což bylo o pět procentních bodů více než na podzim 2005. Z průzkumu společnosti TNS AISA dále vyplynulo, že důvodem pro změnu banky byly pro 70 procent respondentů vysoké poplatky, pro 54 procent poskytování výhod či bonusů a pro 40 procent z nich nízké úroky z uložených peněz, dodal Rollo.
Čeští klienti jsou podle něj se svojí bankou více či méně nespokojení, ale v důsledku smíření. Mezi nejvýznamnějšími bankami neočekávají z hlediska poplatků výraznější rozdíly. Na 83 procent bankovní populace si není jisto tím, kolik měsíčně platí za vedení účtu a služeb, podotkl.
GE Money Bank tento týden spouští kampaň zaměřenou na to, aby přilákala klienty cizích bank. Mění kvůli tomu ceník a nabízí klientům možnost platit za běžné služby pouze jeden paušální měsíční poplatek. Zákazníci by se tak zbavili drobných korunových položek za výpis, za pohyby na účtu nebo za výběr z vlastního bankomatu.
Banka chce využít toho, že si řada klientů stěžuje na nepřehlednou strukturu drobných poplatků u velkých bank. Některé banky nabízejí klientům produktové balíčky, které obsahují převody peněz či výběry z bankomatů zdarma.