Dobrou životní úroveň své domácnosti uváděli především podnikatelé (téměř 90 procent z nich), lidé s vysokoškolským vzděláním (87 procent) a sympatizanti ODS (81 procent). Za špatnou ji častěji mají nezaměstnaní, stoupenci KSČM, důchodci a lidé s nižším vzděláním.
Ale i jejich odpovědi naznačují celkově uspokojivý vývoj. Z důchodců charakterizovalo životní úroveň své domácnosti jako spíše dobrou 55 procent, z osob ze základním vzděláním 52 procent a dokonce i ze skupiny nezaměstnaných téměř 30 procent.
Z průzkumu také vyplývá, že ubývá domácností, které se v posledním roce dostaly do finanční tísně. Velmi ohrožených je necelá desetina, dalších 30 procent se obtížnou finanční situací cítilo ohroženo. Celkově je to nejnižší podíl od roku 1993, kdy byla tato otázka občanům České republiky poprvé položena.
Z domácností důchodců postihla krajní finanční nouze v posledním roce necelou třetinu, z domácností, jejichž situaci charakterizoval nezaměstnaný respondent, zhruba 60 procent. I to jsou podíly zřetelně nižší než v minulých letech.
V porovnání s rokem 2004 ubylo lidí, kteří si myslí, že do finanční krize se během posledního roku dostala většina českých domácností. Jejich podíl klesl na 46 procent z 54 procent v roce 2004.
Průzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let v období od 27. prosince 2006 do 5. ledna 2007. Účastnilo se ho 1272 respondentů.