Z analýz vyplývá, že pokud se bude světová energetika rozvíjet dosavadním způsobem, emise oxidu uhličitého se do roku 2050 zdvojnásobí, dramaticky se zvýší ceny elektřiny a lidstvo bude muset čelit extrémním klimatickým jevům. Řešením ale jsou úsporné technologie a investice do alternativních zdrojů energií. ČR patří s 12 tunami oxidu uhličitého na hlavu k největším znečišťovatelům EU a má jedno z energeticky nejnáročnějších hospodářství zemí OECD.
Investice ČEZ do obnovitelných zdrojů mají směřovat hlavně do budování větrníků a pěstování biomasy. "Využití energie větru je v současné době zdrojem, jehož potenciál lze díky dostupnosti technologií využít nejdříve, ze strategického hlediska je však třeba věnovat pozornost cíleně pěstované biomase a zajištění její dostupnosti v průmyslovém měřítku," uvedl pro ČTK generální ředitel ČEZ Martin Roman.
Dále půjde v případě ČEZ i o opatření na zvyšování účinnosti uhelných elektráren, aktivity spojené s investicemi do rozvoje pokročilých spalovacích technologií s nízkou produkcí oxidu uhličitého. ČEZ chce přispět i k energetickým úsporám. "Cílem je prokazatelně přispět ke splnění národního cíle ČR snížení energetické náročnosti o 23 terawatthodin ročně," dodal Roman. Celý plán chce ČEZ brzy představit.
České teplárenské společnosti do modernizace, ekologizace a rozvoje zdrojů a sítí investovaly od roku 1993 do roku 2005 zhruba 57 miliard korun. Ke konci roku 2010 by se celková částka mohla pohybovat na hranici 70 miliard korun, uvedl mluvčí Teplárenského sdružení Pavel Kaufmann.
Členové sdružení, kam patří například firmy Energetika Vítkovice, Karlovarská teplárenská, Teplárny Brno a United Energy, se také rozhodli investovat zisk z prodeje případně uspořených emisních povolenek v letech 2008 až 2012 na opatření vedoucí ke snižování intenzity emisí skleníkových plynů.
Kaufmann upozornil, že Česko je průmyslovou zemí s danými klimatickými podmínkami a energetickým mixem založeným na spalování domácího uhlí. "To jsou fakta, která ze dne na den nezměníme," poukázal.