Týden: Světoví giganti chtějí Ruzyni, cena až 65 miliard Kč

04.02.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 4. února (ČTK) - Cena v privatizaci státního podniku Letiště Praha by se mohla vyšplhat až na 65 miliard korun. Takovou tržní hodnotu má česká společnost ve srovnání s podobnými letišti v regionu. Ve svém nejnovějším vydání, které vyjde v pondělí, to uvádí časopis Týden s tím, že o letiště projevily předběžný zájem velké zahraniční společnosti.

Jedna z posledních velkých privatizací je na spadnutí. Pražské ruzyňské letiště bude pravděpodobně ještě letos převedeno na akciovou společnost a do dvou let je vláda hodlá prodat. Předběžný zájem projevila společnost Hochtief Airport, součást koncernu Hochtief. "Je to pro nás zajímavá příležitost. Pražské letiště má velký potenciál," řekla Týdnu mluvčí firmy Donatella Gasserová. Podle ní však bude záležet na podmínkách tendru.

Případnou účast v privatizaci nevyloučila ani australská investiční banka Macquarie Bank. "Patříme k největším investorům do letišť a tak vyhodnocujeme všechny příležitosti ve světě," říká jejich mluvčí Alison Jefferisová. Podobně odpověděl i Wolfgang Schwalm z Fraportu, který provozuje frankfurtské letiště: "Zásadně se ohlížíme po všech transakcích v evropském prostoru. Na konkrétní údaje o pražské privatizaci si ale ještě musíme počkat."

Ve hře jsou i čeští a slovenští investoři. Privatizace se chtějí zúčastnit skupiny J&T a Penta, podání nabídky na převzetí Ruzyně zvažuje také uskupení PPF Investments. "Je to jedno z nejzajímavějších aktiv, která jsou v České republice k dispozici. Bude ale přiměřeně drahé," říká jeden z jeho spolumajitelů Pavel Kuta.

Celosvětový zájem investorů o letiště žene jejich cenu do astronomických výšin. Z pražskou Ruzyní je srovnatelné letiště v Budapešti, v němž už maďarská vláda prodala kontrolní balík. Cena se přitom vyšplhala na třicetinásobek provozního zisku EBITDA. S uplatněním takového propočtu by mohla česká vláda při prodeji celé Ruzyně inkasovat až 65 miliard korun. Výsledná hodnota bude záviset na tom, jestli se pražské letiště prodá přímo, na burze, nebo se pronajme formou koncese.

Výrazně cenu letiště ovlivní to, jak se podaří vyřešit situaci kolem pozemků potřebných pro výstavbu nové ranveje. Šedesát hektarů, které vlastní skupina Penta, leží na místech, na nichž by měla dráha vyústit. "O výkupu pozemků s Pentou jednáme, nemám důvod si myslet, že by se nenalezlo oboustranně přijatelné řešení," říká generální ředitelka Letiště Praha Hana Černochová. O výkupní ceně se ale bavit nechce, připouští jen, že očekávání Penty jsou hodně vysoká. Pokud se strany nedohodnou, bude podle jejích slov potřeba realizovat náhradní řešení. Nevylučuje přitom vyvlastnění pozemků ani zkrácení dráhy. Černochová však přiznává, že kratší ranvej by byla pro letiště nepraktická. "Výhodnější by bylo mít tuto věc vyřešenou ještě před privatizací," uzavřela pro Týden.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK