V samotném prosinci byl obchod s cizinou ve schodku 3,2 miliardy korun, což představuje meziroční zlepšení o 0,8 miliardy Kč. I v tomto případě šlo o nejlepší prosincový výsledek od roku 1993.
Analytici podobný výsledek očekávali, za celý rok odhadovali přebytek kolem 50 miliard a za prosinec schodek kolem jedné miliardy korun.
Exportéři loni vyvezli zboží za 2,141 bilionu korun, což představuje meziroční nárůst o 14,6 procenta. Celkový dovoz činil 2,094 bilionu korun a byl meziročně o 14,4 procenta vyšší.
"Rozhodující příznivý vliv na vývoj bilance měl obchod se stroji a dopravními prostředky, kde vzrostlo aktivum o 64,6 miliardy Kč," uvedli statistikové. Snížil se také deficit obchodu se surovými materiály o 1,6 miliardy Kč. Zhoršilo se naopak saldo obchodu s minerálními palivy, polotovary a materiály, chemickými výrobky, potravinami a živými zvířaty a průmyslovým spotřebním zbožím.
České republice se dařilo vyvážet do zemí Evropské unie, naopak se zeměmi mimo EU skončila obchodní bilance schodkem. "Z teritoriálního hlediska byl přebytek obchodní bilance se státy EU o 58,5 miliardy korun vyšší než v roce 2005, se státy mimo EU schodek obchodu vzrostl o 49,8 miliardy korun," uvedl ČSÚ.
Přechodem z pasiva do aktiva se zlepšilo saldo obchodu se Švédskem o 14,7 miliardy Kč, což ovlivnil předloňský dovoz stíhaček Jas-Gripen, a Itálií o 10,5 miliardy korun. Přebytek vzrostl i u bilance obchodu s Francií, Německem, Slovenskem, Ukrajinou, Belgií a Británií. Prohloubil se naopak schodek obchodu s Čínou o 31,9 miliardy Kč, Ruskem o 12,4 miliardy, Tchaj-wanem o 6,9 miliardy a Japonskem o 3,7 miliardy korun. Kladné saldo obchodu kleslo s Polskem o 7,9 miliardy Kč a o tři miliardy korun s USA.
V samotném prosinci 2006 se zvýšil vývoz meziročně o 12,5 procenta a dovoz o 11,7 procenta. Se státy EU bylo saldo aktivní 20,2 miliardy Kč, se státy mimo EU pasivní 23,4 miliardy Kč. Kladný vliv na vývoj bilance měl opět přírůstek aktiva v obchodě se stroji a dopravními prostředky a pokles deficitu v obchodě s minerálními palivy. Nepříznivě naopak působil obchod s polotovary a materiály, chemickými výrobky a průmyslovým spotřebním zbožím.
V letošním roce budou přebytky v zahraničním obchodě podle ekonomů dále růst, ale jejich dynamika bude záviset na vývoji cen ropy. Podle některých odhadů by mohl letos přebytek dosáhnout až 70 miliard korun.