Návrh na exekuci Setuzy podal Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Setuza se pokusila spor se státem urovnat a nabídla mu 850 milionů korun. Gandalovič ale před týdnem nabídku odmítl. Prohlásil, že firma by musela nabídnout mnohem více. "Stále platí, že Setuza by musela nabídnout víc než 850 milionů korun," uvedla dnes před jednáním Gadaloviče s odboráři mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová.
"Chtěli jsme si vyjasnit, jak bude dál vypadat postoj státu. Pan ministr nám řekl, že je připraven jednat s novými vlastníky (Setuzy). Hájí ale stále stejnou pozici a tvrdí, že je vázán vůči daňovým poplatníkům a nemůže ustoupit také kvůli názoru Evropské komise," uvedl Judl po jednání s Gandalovičem.
Dodal, že finanční situace Setuzy je kvůli exekuci špatná. "Očekáváme, že opět budou opožděné výplaty, zatím to ale nemám potvrzeno," prohlásil Judl s tím, že úřady by se proto měly s novým vlastníkem co nejdříve dohodnout, aby mohla být exekuce ukončena a podnik začal normálně fungovat.
Zaměstnanci Setuzy podle něj v současné době žijí ve velké nejistotě, protože firma přichází kvůli exekuci o zakázky. Setuza podle svého vedení v letošním prvním pololetí očekává snížení obratu o 600 milionů ve srovnáním se stejným obdobím loňského roku. Již v prosinci výplaty zaměstnancům společnost posílala na dvakrát, v lednu také, a s několikadenním zpožděním.
Setuza mezitím získala nového majitele. Společnost M. L. Moran prodala firmě Campaspol 100 procent akcií společnosti Český olej a s tím i kontrolní podíl v Setuze. Noví majitelé Setuzy chtějí jednat se státem o podmínkách ukončení exekuce. "Krátkodobým cílem je vyvést společnost (Setuza) ze současné nestabilní situace, ukončit probíhající exekuci a uzavřít rychlou dohodu s věřiteli," řekl ČTK Jan Sotona, mediální zástupce společnosti Via Chem Group, do jejíž struktury Campaspol patří. Dodal, že investoři do 14 dnů zveřejní plán na rychlou revitalizaci Setuzy.
Setuza dluží PGRLF přes čtyři miliardy korun. Na tuto částku zvýšily úroky z původních 1,7 miliardy korun, které si Setuza v 90. letech půjčila u Investiční a Poštovní banky. Po jejím krachu pohledávku nakonec převzala Česká konsolidační agentura a posléze PGRLF. Setuza se dluh pokoušela vyřešit tím, že koupila takzvanou Nemethovu pohledávku a vzájemně ji započetla. S tím ale stát nesouhlasí a věc řeší soud.