"Podepsali jsme unikátní zakázku s Institutem Paula Scherrera (PSI) ve švýcarském Villigenu. Transportní kontejner TC1 je určen k přepravě ozářeného terče naplněného eutektikem (taveninou) olova a vizmutu," řekl. Škoda JS, jíž si vybral zákazník po tříměsíčním auditu, ho dodá do roka.
Kontejner, který plzeňská firma navrhne i vyrobí, zajistí bezpečný převoz ozářeného terče z Villigenu do meziskladu Zwilag určeného pro ukládání jaderných materiálů. Bude mít hmotnost 40 tun, průměr 1,1 metru, délku téměř šest metrů. "Skládá se z kovaného ocelového tělesa, vnitřní vestavby a primárního a sekundárního víka," řekl Říha.
Kontejner je součástí mezinárodního projektu Megapie. Při experimentu, který se v ústavu PSI uskutečnil na podzim 2006, byly ostřelováním terče z tekutého kovu paprskem protonů generovány neutrony. "Poprvé na světě dosáhl výkon použitého paprsku hodnoty téměř jednoho megawattu," uvedl Říha.
Výzkum ozařovaného a nyní ztuhlého terče poskytne v příštích letech zásadní poznatky o stavbě a chování materiálu. Tato zpětná vazba povede opět k vývoji nových zdrojů neutronů. Z toho budou profitovat také budoucí systémy řízené urychlovačem, které mohou přeměňovat radioaktivní odpad, řekl Říha. Pro tato zařízení je podle něj Megapie klíčovým experimentem.
Škoda JS se 750 lidmi, kterou v červenci 2004 převzala průmyslová skupina OMZ z Moskvy, prodá ročně zboží za tři miliardy korun. Samotná výroba jaderného zařízení tvoří 40 procent, zbytek tržeb zajistí inženýring a servis jaderných zdrojů. Zisk podniku se pohybuje kolem 200 milionů Kč.