Z pohledu místa kontroly dopadla nejhůře maloobchodní síť, kde inspektoři SZPI při 16.490 kontrolách odhalili 4031 nedostatků. Ve výrobě při 7347 kontrolách našli 396 závad, ve velkoobchodech ze 1798 kontrol 237 závad.
Nejvyšší pokuty loni inspekce udělila za prodej vína, z celkové částky 50 milionů korun to bylo 15,1 milionu. "Zaměřili jsme se více na obsah exogenní vody, tedy nezákonné zřeďování burčáků a vína. Výše pokut je dána také počtem kontrol a závažností provinění" dodal Klemeš. Zvláštní tým brněnských inspektorů z řad vinařských odborníků kontroloval mimo jiné správné značení láhvových vín, především jeho zatřiďování a správnost informací o zemi původu.
Mezi další potravinářské obory s vysokým počtem pokut patří pekařské výrobky, cukrovinky a potraviny živočišného původu.
SZPI vloni provedla také 2906 kontrol potravin na přítomnost mikroorganismů. Celkem 412 vzorků studené kuchyně podrobila testy na přítomnost bakterie Listeria monocytogenes. Nadlimitní hodnoty přitom zjistila v pěti případech.
Statistiky SZPI jsou výsledky zaměřených a cílených kontrol a podle Klemeše tedy nemohou vypovídat o zdravotní bezpečnosti a jakosti potravin obecně. Nelze z nich tedy stanovit ani žádné vývojové trendy, dodal.