"Nemám pocit, že by si měl člověk vybírat na poslední dny v roce více než na jiný víkend," řekl ČTK Tůma. Vyšší výběry byly podle něj patrné v listopadu, nyní však takové signály nejsou. "Listopadová poptávka byla dána hlavně předzásobením se bank, které vybavovaly své centrály a pobočky větším množstvím hotovosti," uvedl Tůma s tím, že roli hrál i další pokles úrokových sazeb a panující nejistota kolem kampeliček.
"ČSOB ke konci roku větší výběry zaznamenala, ale ne vyšší, než je v této době obvyklé," potvrdil i mluvčí ČSOB Jan Stolár, přičemž obdobně se vyjádřily rovněž ostatní banky. Jak doplnil Martin Maňák z České spořitelny, po vánočním víkendu došlo oproti předvánočnímu období k významnému oslabení zájmu klientů o výběry a bankovní operace vůbec.
I při vyšší poptávce po penězích je však dostatečná likvidita zajištěna, tvrdí banky i ČNB. "I kdyby všichni lidi chtěli vybrat své běžné vklady, má dostatek oběživa," řekl Tůma.
V komerčních bankách jsou momentálně v ČR vklady za 1,2 biliónu korun. Z toho devizové vklady tvoří 142 miliard korun, termínové vklady 702 miliard korun a vklady na viděnou, které jsou nejvíce náchylné k případným výběrům, 325 miliard Kč.
vždy drží rezervu zhruba na úrovni oběživa, které činí asi 170 miliard korun. "Pro případ větších výběrů jsme nyní vytvořili rezervu větší," uvedl Tůma. V trezoru je tak 220 až 230 miliard korun, které je centrální banka v případě nutnosti připravena poskytnout komerčním bankám.
Větší banky již také obdržely od ze zmíněné rezervy v trezoru pro případ vyšší poptávky kontejnery s penězi. "Nadále jde ale o prostředky a pokud je banky nepoužijí, vrátí je zapečetěné zpět," řekl Tůma. "Máme dohodou s ohledně kontejnerů, ale nepočítáme s tím, že tyto peníze budeme muset použít pro zásobování poboček," uvedl k tomu Stolár.
"IPB má pro závěr roku, v podstatě na každý den, zajištěn kladný tok peněz. Díky aktivním obchodům uzavřeným v minulém období tak není závislá na přísunu zdrojů od ČNB," vyjádřil se za IPB Jan Rezek. Nicméně dodal, že IPB má také s smluvně zajištěnu možnost použití hotových peněz z trezoru centrální banky v podobě kontejnerů s hotovostí.
Další pojistka, která by měla zvýšit komfort bank při přechodu na rok 2000, je pozastavení clearingu 31. prosince a 3. ledna. Data platebního styku předaná bankami zúčtovacímu centru po jeho denní uzávěrce 30. prosince a v obou následujících pracovních dnech tak zpracuje až 4. ledna.
Zdroj: ČTK