Přes území Ukrajiny proudí zhruba 80 procent zemního plynu, který Rusko posílá do západní Evropy. Ruský plynárenský monopol Gazprom dal několikrát najevo, že by nad ukrajinskými plynovody rád převzal kontrolu, avšak dnešní krok zákonodárců mu plány znemožnil.
Zákon podpořila většina členů ukrajinského parlamentu. Ze 450 zákonodárců se pro něj vyslovilo 430, proti nebyl nikdo. Legislativu iniciovala opozice v reakci na poznámku ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten řekl, že Ukrajina je připravena založit s Ruskem společný podnik, který bude systém plynovodů na jejím území spravovat.
Podle bývalé premiérky a nyní hlavní představitelky opozičních sil Julije Tymošenkové je schválení zákona důležitým krokem. Země prý bude mít přehled nad tranzitem plynu a zajistí si nezávislost. Ukrajina je závislá na dovozu energií a kontrolu nad systémem plynovodů vždy považovala za pojistku proti vměšování Moskvy.
Putin minulý týden řekl, že Moskva a Kyjev se znovu zabývají myšlenkou založit společný podnik na správu plynovodů na území Ukrajiny. Nabídka Ukrajina je prý ve své povaze revoluční. Ukrajinský prezident Viktor Juščenko však dlouho vzdoroval myšlence, aby se země kontroly nad systémem plynovodů vzdala.
Zástupci Tymošenkové nejprve museli přerušit činnost parlamentu, aby si vynutili hlasování na toto téma. Povzbuzena jednoznačným výsledkem hlasování Tymošenková prohlásila, že bude pokračovat v úsilí zavést pořádek v energetice. Chce například zrušit společnost RosUkrEnergo, která funguje jako prostředník při dovozu plynu z Ruska na Ukrajinu.