Za rok 2005 pojistný trh vzrostl o 3,5 procenta na 115,5 miliardy korun. Neživotní pojištění dosáhlo loni 72,8 miliardy Kč, což znamenalo meziroční nárůst o 3,1 procenta.
Životní pojištění se 47,1 miliardy Kč předepsaného pojistného vzrostlo proti roku 2005 o 4,8 procenta. Podobně jako loni lze tento nízký růst přičíst přetrvávající stagnaci jednorázově placeného pojistného, které zůstalo na 12,5 miliardy Kč. Běžně placené pojistné se zvýšilo o 6,7 procenta na 34,6 miliardy korun.
Počet smluv domácích pojišťoven v minulém roce vzrostl o 3,9 procenta na 24,66 milionu.
Dynamika výdajů domácností na pojistnou ochranu se snižuje i podle studie Českého statistického úřadu. Klesá jak podíl těchto výdajů na celkových běžných výdajích domácností v případě neživotního pojištění, tak dosti výrazně i nárůst částek, které posílají lidé každoročně do pojišťoven v podobě pojistného u životního pojištění.
Důvodem stagnace pojistného trhu je podle ankety mezi šéfy tuzemských pojišťoven pokles cen některých pojištění, konkurence jiných finančních produktů či snížení aktivity pojistných agentů. K nastartování výraznějšího růstu trhu by prý napomohlo především spuštění penzijní reformy a zvýšení státní podpory pojištění.
Za snížení dynamiky pojistného trhu si mohou do značné míry i samy pojišťovny, které v některých oblastech rozpoutaly cenovou válku, jež často vedla až k dumpingovým a nepodloženě nízkým cenám, uvedl šéf představenstva České pojišťovny Ladislav Bartoníček. Tyto ceny pak negativně ovlivnily celkovou výši předepsaného pojistného. Důležitou okolností je vstup ČR do EU, s nímž souvisí úbytek několika miliard pojistného, které putuje mimo český trh, doplnil ředitel Kooperativy Vladimír Mráz.