Proti loňskému roku je průměrná firma, ve které působí naši soutěžící, starší, větší a má vyšší obrat, uvedl vedoucí partner Ernst & Young v České republice Dirk Kroonen. Více než polovina soutěžících (57 procent) podniká ve výrobě, 15 procent v technologiích a desetina v cestovním ruchu. Nejstaršímu podnikateli přihlášenému do letošního ročníku je 80 let, naopak nejmladšímu 26. Mezi téměř sedmdesátkou přihlášených je pouze deset žen. Nejvíce svých zástupců v soutěži má Praha, následují Jihomoravský a Olomoucký kraj.
Hlavními kritérii jsou finanční výsledky, strategická orientace a globální dosah podniku. Hodnocen je rovněž podnikatelský duch nominovaného, jeho čestnost a poctivost, přístup k inovacím a také jeho mimopodnikatelské aktivity jako podpora regionu, ve kterém působí, nebo charitativní aktivity.
Porota vybere vítěze v kategoriích Podnikatel roku, Technologický podnikatel roku a Začínající podnikatel roku. Vedle těchto cen jsou součástí projektu také regionální ocenění a projekt Sociálně prospěšný podnikatel roku, který bude vyhlášen taktéž 21. února. Celkový vítěz soutěže pak bude reprezentovat Českou republiku na Světovém podnikateli roku v červnu 2007 v Monaku. Předsedou poroty bude letos majitel Student Agency a držitel titulu Podnikatel roku 2005 Radim Jančura.
Soutěž Podnikatel roku má své kořeny v USA a nyní se pravidelně pořádá ve více než 30 zemích světa. V Česku se pořádá od roku 2000 a v předchozích ročnících uspěli vedle Jančury také ředitel a zakladatel společnosti Anect Miroslav Řihák, ředitel společnosti Linet Zbyněk Frolík, ředitel Isolit-Bravo Kvido Štěpánek, šéf Rabbit Trhový Štěpánov Zdeněk Jandejsek a ředitelka firmy Moravia IT Kateřina Forstingerová.