"Ceny vysoutěžené v tendrech jsou pro stát v tuto chvíli výhodné," dodal.
Ministerstvo vedle toho vypsalo na konci prosince nové výběrové řízení, ze kterého má vzejít více konkurenčních poskytovatelů. Ti budou moci přijímat zakázky na komunikační služby od jednotlivých úřadů. Zájemci o účast v tendru na uzavření rámcových smluv v úhrnné hodnotě 11,5 miliardy Kč za čtyři roky mají své nabídky předložit 19. února. Zajíček očekává, že z tendru vzejdou nejméně tři poskytovatelé.
Podle Zajíčka je možné, že se průběh vyhodnocování nového tendru zdrží a stát nestihne smlouvy uzavřít do 23. června, kdy vyprší dosavadní pětiletý kontrakt s Českým Telecomem, nyní Telefónikou O2. Pro potřebné přechodné období proto bude stát využívat služby na základě loni uzavřených smluv, i když se týkají jen omezeného počtu úřadů.
Zároveň se ale ministerstvo s Telefónikou dohodlo, že původně dvouleté smlouvy z loňska bude možné vypovědět v půlroční lhůtě. "Tím se státu otevřela možnost v případě výhodnějších podmínek získaných v nové soutěži využít služeb jiných poskytovatelů dříve než po uplynutí dvou let," dodal.
V nejbližších týdnech by mělo ministerstvo vypsat další dvě výběrová řízení v hodnotě kolem 150 milionů korun na centrální technickou podporu komunikační infrastruktury a komunikační rozhraní.
Projekt budování jednotné komunikační infrastruktury veřejné správy zahájila vláda před šesti lety, kdy bez výběrového řízení uzavřela rámcovou smlouvu na poskytování všech služeb s Českým Telecomem. Loni se předchozí vedení ministerstva informatiky rozhodlo vypsat více výběrových řízení na dílčí služby. Na podzim se však vláda rozhodla změnit dosavadní dobrovolný přístup jednotlivých úřadů a připojit se k jednotné infrastruktuře jim nařídila. Loni uzavřené smlouvy, které navíc šetřil antimonopolní úřad, tak přestaly na výrazně vyšší počet subjektů stačit.