Za růstem stáli podle analytika HVB Bank Dana Karpíška především velcí odběratelé, kteří tvoří téměř 60 procent spotřeby. Jejich spotřeba elektřiny narostla o 3,2 procenta díky ekonomickému růstu a přílivu investic. U domácností se projevil chladnější začátek loňského roku, například jen loni v lednu vzrostla spotřeba domácností téměř o pětinu.
Dominantní domácí a státem ovládaná elektrárenská společnost ČEZ předpokládá růst spotřeby elektřiny i v dalších letech. Úsporné programy tempo růstu pouze sníží. Výroba se ovšem příliš zvyšovat nebude, uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Čistá výroba elektřiny loni narostla o 2,1 procenta na 77,8 terawatthodiny. Největší podíl na tom měly uhelné a jaderné elektrárny, které dohromady tvořily přes 92 procent. Vývoz elektřiny loni v porovnání s rokem 2005 klesl o 3,5 procenta na 24,1 terawatthodiny.
České republice, která nyní elektřinu vyváží, může podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana za několik let proud naopak chybět. Podle odhadů se může spotřeba elektřiny vyrovnat s její výrobou v letech 2009 až 2012. Energii přitom nebude možné dovážet z okolních států, a proto bude nutné posílit zdroje.
Kříž s tím souhlasil. "Jsme nyní téměř evropská výjimka, která má ještě rezervu ve zdrojích, ta se však během několika let ztratí. Zvláště, když staré elektrárny začnou po roce 2010 dožívat," doplnil. Podle Kříže se loni změnil směr vývozu elektřiny, která nyní míří především na Slovensko. ČEZ loni vyvezl sedm terawatthodin elektřiny.