...
Údaje o spotřebitelských cenách na Slovensku, jež předčily odhady trhu, by mohly rozostřit načasování očekávaného poklesu tamějších úrokových sazeb, neohrožují však směřování země do eurozóny. V pátek to uvedli analytici.
Slovenské spotřebitelské ceny v lednu meziměsíčně vzrostly o 1,0 procenta po prosincové stagnaci, oznámil statistický úřad. Meziroční inflace tak zpomalila na 3,0 procenta z prosincových 4,2 procenta.
"Výsledek překonal námi předpovídaných 2,5 procenta u meziroční inflace a trh jistě nepříjemně překvapil. Nicméně není důvod k panice," uvedl analytický tým Raiffeisen Zentralbank.
Analytici oslovení Reuters předpověděli meziměsíční zvýšení spotřebitelských cen pouze o 0,5 procenta a jejich meziroční růst o 2,6 procenta.
Slovensko hodlá přijmout euro v roce 2009 a zápolí s růstem spotřebitelských cen, jehož tempo musí udržet pod hranicí danou maastrichtskými kritérii pro vstup do eurozóny.
Páteční data, počítaná podle místní metodologie, jsou podle analytiků neuspokojivá, což je však především ovlivněno regulovanými cenami, jejichž dopad je v kalkulaci podle standardů Evropské unie (EU) nižší.
Národní banka Slovenska (NBS), jež cíluje meziroční inflaci podle norem EU, předpovídá, že ukazatel na konci letošního roku zpomalí na 1,5 procenta. Inflační strop pro vstup do eurozóny činil v prosinci 2,9 procenta.
NBS za poslední rok zvedla klíčovou dvoutýdenní repo sazbu celkem o 175 bazických bodů.
Silná koruna - jež na data o inflaci nereagovala - pomáhala držet inflaci pod kontrolou navzdory vzkvétající ekonomice a růstu mezd.
NBS ponechala v lednu úrokové sazby beze změny čtvrtý měsíc v řadě, ale trh stále očekává uvolnění měnové politiky, ačkoli by mohlo přijít až ve druhé polovině roku, uvedli analytici.
"Výhled na splění maastrichtských kriterií je dobrý," řekla analytička Slovenské spořitelny Mária Valachyová.
"Stále však existují rizika, jež by měla centrální banku odradit od rychlého snižování úrokových sazeb."
Oddělená zpráva ukázala, že schodek zahraničního obchodu se v prosinci rozšířil na 12,48 miliardy slovenských korun z listopadových 9,37 miliardy korun po revizi.
Analytici předpokládali, že se deficit rozšíří pouze na 10,0 miliardy z původně uváděného schodku 9,25 miliardy za listopad. Výhled však podle ekonomů zůstává příznivý díky kvetoucímu automobilovému průmyslu, jenž zvyšuje objem zboží na vývoz.
"Očekáváme, že od ledna vývoz zrychlí a schodek (zahraničního obchodu) se zúží do poloviny roku," řekla vedoucí analytička bratislavské pobočky ING Bank Lucia Štekláčová.
[BRATISLAVA/Reuters/Finance.cz]