Projevila se především příznivá situace na trhu hypotečních úvěrů, vyšší hodnota úvěrů ze stavebního spoření, podpora mladým manželům a chystané změny DPH na bytovou výstavbu od ledna 2008, uvedl ČSÚ. Pokles počtu dokončených bytů ovlivnilo zejména přednostní zahajování nové výstavby před jejím dokončováním a nedostatek speciálních stavebních kapacit na dokončovací práce.
Největší nárůst zahájené výstavby zaznamenaly byty v domech s pečovatelskou službou a domovech-penziónech, a to o 85,8 procenta, dále byty v rodinných domech (17,3 procenta) a byty v nebytových stavbách (12,9 procenta). Pokles počtu zahájených bytů nastal u kategorie nástaveb, přístaveb a vestaveb a u bytů ve stavebně upravených nebytových prostorách.
V územním členění bylo dlouhodobě zahájeno nejvíce bytů v okolí velkých měst. V Praze a ve Středočeském kraji začala výstavba 16.308 bytů. Nejméně pak v krajích Libereckém a Karlovarském.
Pokles počtu dokončených bytů nastal u všech kategorií výstavby mimo bytů v nástavbách, přístavbách a vestavbách k bytových domům, kde byl nárůst o 27,7 procenta. Pokles byl v domech s pečovatelskou službou a domovech-penziónech, u nástaveb, přístaveb vestaveb k rodinným domům a v nebytových stavbách.
Počet dokončených bytů byl nejvyšší v Praze a ve Středočeském kraji, nejmenší v Karlovarském, Libereckém a Ústeckém kraji. V poměru k počtu obyvatel se nejvíce bytů dokončilo ve Středočeském kraji a v Praze, nejméně v krajích Ústeckém a Libereckém.
V roce 2006 byla dokončena modernizace 21.144 bytů, což je o 3,4 procenta méně než ve stejném období 2005. Nejvíce modernizovaných bytů bylo dokončeno v hlavním městě Praze a Jihomoravském kraji. Nejméně v Libereckém kraji a v kraji Vysočina.