Mobilní operátoři zjednoduší finanční převody přes telefon

12.02.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Barcelona 12. února (ČTK) - Mobilní operátoři začnou ve spolupráci s bankami nabízet nové služby, které by měly zjednodušit finanční převody přes telefon. Těchto služeb je možné u některých operátorů využít už teď, nezřídka jsou s nimi ale spojené relativně vysoké poplatky. Operátoři chtějí, aby přes telefon mohli posílat peníze domů i lidé, kteří pracují v zahraničí, anebo jen delší dobu pobývají v cizině.

Hlavní myšlenka spočívá v tom, že lidé si mobilní telefon nabijí určitou částkou, jak jsou zvyklí třeba u předplacených služeb. Pokud budou chtít učinit převod, zadají částku a číslo mobilního telefonu, na který mají peníze dorazit. Telefon příjemce může být ve stejné zemi, ale i na druhém konci světa. Služba bude fungovat zhruba na stejném principu jako posílání textových zpráv SMS.

Příjemce platby obdrží na mobilní telefon textovou zprávu, která bude obsahovat osobní identifikační číslo. Prostřednictvím tohoto kódu si bude moci částku vyzvednout v hotovosti, a to buď v obchodní síti, nebo třeba u svého operátora.

V současné době není výjimkou, že se za převod peněz přes mobilní telefon platí až 24 procent z převáděné částky. A to i v případech, kdy se převádí třeba jen ekvivalent 50 dolarů (asi 1100 Kč). Záměrem operátorů je tedy podobné transakce výrazně zlevnit, aby se za ně platilo pár centů, po přepočtu tedy pár korun.

"Z přibližně 6,5 miliardy lidí, kteří ve světě žijí, jich má bankovní účet méně než jedna miliarda. Jediný způsob, jak těmto lidem bezproblémově nabízet služby, je přes mobilní komunikaci," řekl na konferenci 3GSM World Congress projektový manažer sdružení GSM Association Ben Soppitt. Mobilní telefon už totiž mají skoro tři miliardy lidí.

Na vytvoření nového platebního systému se chystá skupina 19 mobilních operátorů, kteří mají sítě ve více něž 100 zemích a dodávají služby více než 600 milionů zákazníků. V plánu je vybudovat globální systém, který by podle představ autorů mohl počet příjemců mezinárodních plateb až zdvojnásobit, takže by jich bylo až 1,5 miliardy. Velikost trhu finančních převodů by se do roku 2012 mohla zvýšit až na čtyřnásobek a dosáhnout více než bilionu dolarů.

V České republice využívá mobilní finanční služby několik set tisíc lidí a jejich počet roste ročně zhruba o pětinu až čtvrtinu. Podle mluvčího O2 Martina Žabky je technologická platforma SIM karet O2 na podobné služby z rodiny m-plateb připravena. "Podoba konkrétních služeb bude záležet na domluvě s bankami případně dalšími operátory," uvedl.

"Společná služba telekomunikačního a bankovního odvětví bude podle našeho názoru znamenat obrovský skok v mobilní komerci. Bude to revoluce v převodech peněz se všemi výhodami, jako je dosažitelnost, jednoduchost využití a nízké transakční náklady. Bude to obrovský přínos pro lidi v rozvojových zemích, jako je například Indie," slibuje ředitel indické firmy Bharti Airtel Dunil Bharti Mittal. Jeho podnik je jedním z iniciátorů nové služby.

Světová banka odhaduje, že v roce 2005 pracovalo v zahraničí, tedy mimo zemi svého trvalého pobytu, na 175 milionů lidí. Celková částka, kterou v úhrnu odeslali rodinám ve své vlasti, činí 230 miliard dolarů, v přepočtu asi pět bilionů Kč. Službu převodů peněz přes mobilní telefony se proto chystá podpořit i společnost Vodafone a banka Citigroup. Ty se chtějí více zaměřit i na střední Evropu, například na Polsko.

Operátoři chtějí jednodušší převody nabízet ve spolupráci s místními a regionálními bankami. Projekt zastřeší karetní společnost MasterCard, která disponuje sítí zhruba 25.000 členských bank. Úkolem MasterCardu bude řídit globální centrum, které spojí národní trhy a místní platební systémy operátorů.

Indie má nejrychleji rostoucí trh bezdrátové komunikace na světě a navíc je největším příjemcem zahraničních plateb. Z celkového objemu přijatých plateb připadá na Indii asi desetiprocentní podíl. Do projektu se zapojí i Státní indická banka, která je v zemi největším finančním ústavem.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK