"Obecně lze říci, že v roce 2006 se zpomalil pokles prodejů hudebních nosičů v ČR," řekla ředitelka české pobočky Federace fonografického průmyslu (IFPI) Petra Malá-Žikovská. V roce 2005 totiž tržby firem podnikajících v tomto oboru klesly o 16,5 procenta na 565,372 milionu korun a prodej se snížil o 13 procent na 3,376 milionu kusů.
Loni se v Česku výrazně zvýšil prodej hudebních DVD, kterých se prodalo o 49 procent více než v roce 2005, a obrat se díky tomu zvýšil o 32,8 procenta. Výrazný propad obratu o 28 procent v roce 2006 naopak vykázala zahraniční populární hudba, u níž se podle Malé-Žikovské promítlo i snižování cen těchto titulů. "U popu domácího se propad prodejů v podstatě zastavil, neboť pokles obratu ve srovnání s rokem 2005 činí pouze dvě procenta," uvedla.
Hudební vydavatelství si hodně slibují od rostoucího prodeje digitální hudby přes internet. Například portál i-legalne.cz od poloviny listopadu loňského roku, kdy byl zprovozněn, prodal do konce ledna přes 50.000 skladeb. Týdně jej navštěvuje asi 50.000 návštěvníků. Registraci nutnou k zakoupení hudby si již vyřídilo přibližně 32.000 uživatelů internetu.
Podobné služby v Česku od loňského podzimu nabízí i portál www.allmusic.cz. V pondělí pak na český trh s legálním stahováním hudby vstoupil mobilní operátor T-Mobile. Nová služba posluchačům umožní kupovat statisíce skladeb od největších světových vydavatelství.
"Očekáváme masivnější nárůst prodejů celých skladeb přes internet, přičemž doposud se příjmy z digitálních prodejů sestávaly pouze z prodejů vyzváněcích a uvítacích tónů do mobilních telefonů," podotkla Malá- Žikovská.
Za dlouhodobým poklesem tržeb gramofonového průmyslu podle odborníků stojí hlavně nelegální stahování hudby, které se rozmáhá kvůli masovému rozšíření přístupu k internetu. Gramofonové firmy také stále trápí nelegální vypalování a prodej hudebních nosičů.