Minimální investice do fondu IS REICO má být 5000 Kč, její horní limit deset milionů korun. Poplatky budou vyšší než u peněžních či dluhopisových fondů. Cílem je výnos dlouhodobě převyšující inflaci, uvedl koncem minulého roku ředitel IS České spořitelny Martin Burda. Fond bude podle něj nejprve investovat v Česku, později i v zahraničí.
Realitní fond je subjekt, který vlastní a spravuje portfolio nemovitostí za účelem dlouhodobého a stabilního dosahování zisků. Výnosy realitních fondů tvoří nájmy a očekávaný růst hodnoty nemovitostí. Fondy investují do kancelářských nemovitostí, nemovitostí na maloobchod, logistických areálů a nemovitostí industriálního charakteru, rezidenčních nemovitostí a hotelů. Fond koupí nemovitost buď přímo, nebo koupí společnost vlastnící nemovitost.
Větší rozvoj realitních fondů nastane podle odborníků za dva až tři roky. Zákon o kolektivním investování sice loni v dubnu snížil limit pro investování do realitních fondů, investiční společnosti ale kvůli nejasnému výkladu legislativy jejich založení odkládaly. Některé společnosti poukázaly na průtahy ČNB s udělováním licencí. "Žadatelé o licenci se nechtějí plně otevřít, transparentnost je přitom jedním z hlavních kritérií," reagovala Alena Šebestová z ČNB.
Jeden z legislativních problémů byl v tom, zda banky mohou ze zákona jako majoritní vlastníci investičních společností nabývat podíly v nemovitostních společnostech. Bankám totiž zákon o bankách zakazuje, aby vykonávaly kontrolu nad jinou právnickou osobou. Řešení by měla přinést novela zákona, jejíž schválení se očekává do května. Velké nejasnosti jsou ale i na ministerstvu financí kvůli zdanění nemovitostních fondů.
Vznik realitních fondů vyvolá podle odborníků mezi drobnými klienty velký zájem. Tyto produkty budou podle nich i z pohledu marketingu dobře vysvětlitelné a tím pádem i poměrně lehce prodejné běžné klientele. Zůstává ale prý otázkou, jak na vyšší poptávku zareaguje trh komerčních nemovitostí.
Zákon sice vznik fondů investujících do nemovitostí v minulých letech povoloval, ale nikdo je reálně nebyl schopen pro řadu nejasností uvést na trh. U realitních fondů zákon kvůli vyšší ochraně investorů stanovuje podstatně podrobnější regulaci a jiný provozní režim, než mají nejrozšířenější otevřené podílové fondy.