Mluvčí ČOI Miloslava Fléglová řekla, že z 51 vzorků hraček loni při testech v laboratořích nevyhovělo bezpečnostním kritériím 27 výrobků. Šest hraček, mezi kterými byly například koloběžky, vystřelovací vrtulník, pistole či panenka, mělo nebezpečné ostré hrany.
"Nadlimitní obsah ftalátů nebo jiných chemických látek obsahovalo pět druhů výrobků. Šlo například o kostku se zvuky, kačenky do vody, pískací ryby, hvězdářský dalekohled či panenku-miminko," uvedla Fléglová. Ftaláty mohou u dětí způsobit hormonální poruchy.
Čtyři testované hračky měly příliš malé součástky, které mohly děti vdechnout a udusit se jimi. Další výrobky podle Fléglové měly nevyhovující sklápěcí nebo posuvné mechanismy, neprošly zkouškami tahem, anebo se z nich odlupovala barva.
Lidé by podle Fléglové neměli kupovat hračky bez značky shody CE, bezejmenné výrobky a hračky s cizojazyčnými informacemi. "Před nákupem je dobré si hračku prohlédnout, zejména její zpracování, velikost, části, použitý materiál a posoudit, zda je pro konkrétní dítě vhodná," podotkla Fléglová.
Za celý loňský rok ČOI zkontrolovala 3481 provozoven se sortimentem hraček a porušení předpisů zjistila v 1013 z nich (29 procent). "Ve 157 případech byly porušeny technické požadavky na hračky, jejichž nedodržení představuje vysokou míru rizika pro děti," upozornila Fléglová.
ČOI loni zakázala prodeje 35.609 kusů hraček v celkové hodnotě 3,2 milionu korun, z nichž 7125 výrobků nesplňovalo kritéria stanovená pro bezpečnou hračku. Správní řízení ČOI vede se 157 výrobci, dovozci, dodavateli nebo distributory hraček. "Za méně závažná porušení informačních povinností stanovených zákonem o ochraně spotřebitele byly uloženy fyzickým osobám blokové pokuty do 5000 korun," podotkla Fléglová.
V loňském roce ČOI provedla celkem 55.547 kontrol a na porušení zákonů přišla v 19.102 případech (34,4 procenta). Podíl prohřešků na počtu kontrol byl loni zhruba stejný jako v roce 2005, kdy se zvýšil na 34,3 procenta z 29,4 procenta v roce 2004. V předchozích letech tento ukazatel naopak mírně klesal.