"Inflace za leden je argumentem pro oddálení růstu úrokových sazeb České národní banky do třetího čtvrtletí," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Podle něj se ještě plně do inflace nepromítlo zvýšení daní z tabáku a v dubnu by se meziroční míra inflace měla pohybovat kolem dvou procent.
Meziměsíční zvýšení regulovaných cen o 3,8 procenta způsobily hlavně ceny bydlení, vody a energií. Ceny elektřiny například stouply o 7,9 procenta, nájemného o 4,5 procenta a vodného o 6,6 procenta. Na meziměsíčním růstu se podílely i ceny tabákových výrobků, ty stouply o 2,5 procenta kvůli zvýšení spotřební daně loni v dubnu. Zvýšil se rovněž o 20 procent televizní koncesionářský poplatek. Opačný vliv na cenový vývoj měl pokles cen zemního plynu o 4,2 procenta.
Tržní ceny stouply ve srovnání s prosincem o 0,4 procenta, přičemž nejvíce rostly ceny potravin, alkoholické nápoje, ceny jídel v závodních jídelnách a ubytování. Naopak poklesly ceny oděvů a obuvi díky povánočním výprodejům a ceny pohonných hmot.
Na zpomalení meziročního růstu spotřebitelských cen mělo v lednu vliv zejména zpomalení růstu cen bydlení na 2,2 procenta z 3,9 procenta v prosinci. Důvodem byl rozdílný meziměsíční vývoj cen bydlení v lednu 2006 a lednu 2007, uvedl ČSÚ. Meziroční růst cen zpomalil rovněž u telekomunikačních a poštovních služeb.
Ceny bydlení ale mají nadále největší vliv na meziroční růst spotřebitelských cen. Nájemné stouplo o 4,6 procenta, vodné o 6,4 procenta, stočné o šest procent a ceny elektřiny o 7,9 procenta. K růstu cen rovněž přispívaly ceny potravin a nealkoholických nápojů. Například ceny brambor meziročně stouply o 123,3 procenta.
Na pokles cen působily především meziročně nižší ceny oděvů a obuvi, pohonných hmot a osobních automobilů. Klesly i ceny domácích spotřebičů, fotoaparátů a počítačů.
Ceny zboží podle statistiků úhrnem vzrostly o 0,3 procenta a ceny služeb o 3,1 procenta.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v lednu 2,4 procenta, tedy o 0,1 procentního bodu méně než v prosinci 2006.
Ve srovnání s Evropskou unií je inflace v ČR pod průměrem. V 25 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) v prosinci stejný jako v listopadu 2,1 procenta. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku o 6,8 procenta a Maďarsku o 6,6 procenta. Nejméně naopak ceny rostly ceny na Maltě o 0,8 procenta a ve Finsku o 1,2 procenta. Na Slovensku stouply ceny v prosinci stejně jako v listopadu o 3,7 procenta. Bleskový odhad meziročního růstu HICP pro eurozónu podle Eurostatu za leden je 1,9 procenta.
V novém spotřebním koši pro stanovování inflace, podle kterého dnes zveřejnil Český statistický úřad inflaci za leden, se zvýšil podíl bydlení, energie, telekomunikací a dopravy. Naopak méně bude při měření inflace zohledňován pohyb cen potravin, zařízení pro domácnost, stravování a ubytování. Podle analytiků nový koš zobrazuje nynější zvyky spotřebitelů lépe než dosavadní "zastaralý" z roku 1999.