"Průmysl již není jenom o autech. Letos budeme největší exportéři počítačů ve střední Evropě," zhodnotil rekordní výsledek analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.
V samotném loňském prosinci meziroční tempo růstu průmyslové výroby zpomalilo na tři procenta ze 7,6 procenta v listopadu. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla průmyslová produkce v posledním měsíci loňského roku meziročně o 6,9 procenta.
K růstu nejvíce přispěla výroba elektrických a optických přístrojů a zařízení, výroba dopravních prostředků a výroba a opravy strojů. Naopak klesla výroba základních kovů, hutních a kovodělných výrobků, výroba chemických látek, přípravků, léčiv a chemických vláken. Nižší byl i rozvod elektřiny, plynu a vody.
Proti předchozímu měsíci se sezonně očištěná průmyslová produkce v prosinci snížila o 0,5 procenta. Tržby z průmyslové výroby ve stálých cenách v prosinci meziročně stouply o 4,9 procenta, v běžných cenách o 5,9 procenta.
Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu se v prosinci meziročně zvýšil o 0,3 procenta, tedy o 3000 osob. Nejvíce nových pracovníků přibylo ve výrobě pryží a plastů, těžbě ostatních nerostných surovin a výrobě elektrických a optických přístrojů. Propouštělo se naopak ve výrobě textilií a textilních výrobků, v produkci usní a v těžbě energetických surovin
Průměrná měsíční nominální mzda v prosinci v průmyslových firmách činila 20.699 korun, což představovalo meziroční nárůst o pět procent. Hodinová mzda vzrostla v průměru o 9,4 procenta na 176,4 koruny. Produktivita práce měřená tržbami na zaměstnance se zvýšila o 4,6 procenta.
Nové zakázky průmyslových podniků v prosinci dosáhly 135 miliard korun v běžných cenách. Z toho na zakázky ze zahraničí připadlo 86,2 miliardy korun. Meziroční nárůst celkové hodnoty nových zakázek činil 9,2 procenta, zakázky ze zahraničí vzrostly o 13,9 procenta.