...
"Podle dnes zveřejněných údajů se meziroční inflace v lednu 2007 snížila na 1,3 procenta z 1,7 procenta v prosinci loňského roku. Nadále se tak nachází pod spodní hranou tolerančního pásma, které si kolem svého tříprocentního cíle stanovila ČNB.
Od ledna 2007 je inflace počítána na novém spotřebitelském koši, který vychází z vah roku 2005, a lépe tak odpovídá současné skladbě spotřeby domácností. V novém koši se snížil podíl regulovaných cen a potravin, tedy okruhů cen, které v současnosti rostou nadprůměrným tempem. Vzrostl naopak podíl cen pohonných hmot a zejména korigované inflace bez pohonných hmot, tedy položek se záporným nebo nízkým kladným cenovým růstem. To mohlo mírně snížit vykázaný růst cen v lednu 2007. Pro vývoj inflace v následujících dvou letech však bude významné i to, že se zvýšila váha tabákových výrobků, což může zvýraznit očekávané dopady změn nepřímých daní. Podle předběžných analýz ČNB by změna spotřebitelského koše v souhrnu neměla mít výrazný vliv na prognózovaný vývoj celkové inflace v časovém horizontu, který je důležitý pro rozhodování o měnové politice.
Meziměsíčně se cenová hladina v lednu zvýšila o 1 procento. Jako tradičně v lednu vzrostly především některé regulované ceny související s bydlením, i když zvýšení nájemného bylo prozatím menší, než by odpovídalo přijatým deregulačním krokům. S velkým zpožděním se začal projevovat též cenový vliv zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky z dubna 2006. Z tržních cen vzrostly zejména ceny potravin a nápojů, ceny v oblasti rekreace a kultury a ceny v pohostinství a ubytování. Klesly naopak ceny pohonných hmot a ze sezonních důvodů též ceny oděvů a obuvi.
Ve srovnání se stávající prognózou ČNB byla meziroční inflace v lednu 2007 o 0,2 až 0,3 procentního bodu nižší. Prognóza však byla zpracována ještě na původním spotřebitelském koši, neboť nový koš nebyl znám. To částečně komplikuje srovnání, které bude možno korektně provést až na základě podrobnějších údajů a analýz. Prozatím se však zdá, že rychleji, než bylo očekáváno, rostly ceny potravin, nižší oproti prognóze byly naopak ceny pohonných hmot a dle předběžných výpočtů zejména korigovaná inflace bez cen pohonných hmot. To naznačuje, že aktuální inflační tlaky z reálné ekonomiky zůstávají mírné, a navíc jsou dosud kompenzovány minulým posílením kurzu koruny."
((Pražská redakce, +420-2-2419-0477, fax +420-2-2422-9935, prague.newsroom@reuters.com))
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]