"Prognóza však byla zpracována ještě na původním spotřebitelském koši, neboť nový koš nebyl znám. To částečně komplikuje srovnání, které bude možno korektně provést až na základě podrobnějších údajů a analýz," upozornil Holub.
Podle předběžných analýz ČNB by změna spotřebitelského koše v souhrnu neměla mít výrazný vliv na předpověď vývoje inflace, který využívá bankovní rada při rozhodování o měnové politice.
Prozatím se podle Holuba zdá, že rychleji, než bylo očekáváno, rostly ceny potravin, nižší oproti prognóze byly naopak ceny pohonných hmot a dle předběžných výpočtů zejména korigovaná inflace bez cen pohonných hmot. "To naznačuje, že aktuální inflační tlaky z reálné ekonomiky zůstávají mírné, a navíc jsou dosud kompenzovány minulým posílením kurzu koruny," uvedl Holub.
Meziměsíčně se cenová hladina v lednu zvýšila o jedno procento. Podle Holuba v lednu tradičně vzrostly především některé regulované ceny související s bydlením, i když zvýšení nájemného bylo prozatím menší než by odpovídalo přijatým deregulačním krokům. "S velkým zpožděním se začal projevovat též cenový vliv zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky z dubna 2006," uvedl.
Lednová inflace byla poprvé počítána na novém spotřebitelském koši, který vychází z váhové struktury roku 2005, a lépe tak podle Holuba odpovídá současné skladbě spotřeby domácností.
V novém koši se snížil podíl regulovaných cen a potravin, tedy okruhů cen, které v současnosti rostou nadprůměrným tempem. Vzrostl naopak podíl cen pohonných hmot a zejména korigované inflace bez pohonných hmot, tedy položek se záporným nebo nízkým kladným cenovým růstem. "To mohlo mírně snížit vykázaný růst cen v lednu 2007. Pro vývoj inflace v následujících dvou letech však bude významné i to, že se zvýšila váha tabákových výrobků, což může zvýraznit očekávané dopady změn nepřímých daní," upozornil Holub.