Předchozí vrcholový management v čele s generálním ředitelem Františkem Koníčkem rezignoval minulý týden. Na pozici řádného generálního ředitele vypíše ministerstvo zemědělství veřejné výběrové řízení. LČR patří asi polovina lesů v zemi a jejich majetek představuje kolem 70 miliard korun.
Kadeřávková, Dolejský a Kos dosud pracovali v různých nižších manažerských funkcích ve státním podniku. Řihák byl do loňského podzimu za ODS starostou městské části Praha 9.
Holický hodlá podle dnešního prohlášení zprůhlednit chod podniku a připravit decentralizaci jeho řízení ve prospěch pravomocí krajských ředitelů. "Zároveň je potřeba zabezpečit práce pro rok 2007 v oblasti pěstební činnosti a také v oblastech, které nebyly postiženy kalamitou," uvedl. LČR také podle něj budou připravovat podklady pro takzvané střednědobé tendry.
Z pověření ministra zemědělství Petra Gandaloviče řídí Holický podnik od pátku. Předtím byl ředitelem krajského inspektorátu LČR Karlovy Vary.
Podle dřívějšího vyjádření prezidenta České asociace podnikatelů v lesním hospodářství Pavla Indry bude hlavním úkolem nového vedení uklidnění situace a příprava střednědobých tendrů na lesnické zakázky. "Jako všichni v oboru budeme zvědaví, s jakou koncepcí budoucí vedení přijde," řekl Indra.
LČR se od roku 2004 potýkají s problémy kolem tendrů na lesnické práce. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve čtvrtek oznámil, že vydal několik předběžných opatření, kterými zmrazil výsledky loňských tendrů do doby, než rozhodne o jejich zákonnosti.
Tendry vypsaly LČR loni v říjnu. Reagovaly tak na rozhodnutí ÚOHS, že musí jako veřejný zadavatel postupovat podle zákona o veřejných zakázkách. Lesy tak dosavadní smlouvy z tendrů z roku 2005 ukončily a začaly hledat firmy, se kterými chtěly podepsat smlouvy od 1. ledna 2007. Kvůli posunutí některých termínů ale LČR dosud smlouvy neuzavřely. Tendrů a již běžících prací na odstranění větrné kalamity z poloviny ledna se rozhodnutí ÚOHS netýká.
Všechna výběrová řízení, která podnik od roku 2004 vypsal, vždy některá část lesnických firem podrobovala tvrdé kritice a označovala je za netransparentní a nezákonná. Kromě těžby v kalamitních lokalitách se nyní na ostatních plochách státních lesů nepracuje. Vyřešení problému tendrů mělo být hlavním úkolem ředitele Koníčka.
LČR za prvních devět měsíců loňského roku zvýšily hrubý zisk meziročně o 51 procent na 1,7 miliardy korun. Výkony podniku vzrostly o 48 procent na 6,9 miliardy korun. V podniku pracuje asi 3400 lidí.